Předchozí
1 z 6
Další
Zdroj: Youtube

Jistě, pane ministře (1980)

Sitcom BBC Jistě, pane ministře, který u nás vysílala Česká televize, si vzal na paškál zákulisní intriky britských politiků. I přesto, že se děj odehrává za kanálem La Manche, čeští diváci si ho oblíbili možná i proto, že jim problémy hlavních hrdinů připadaly důvěrně známé z naší politické scény. Na 22 dílů seriálu navázalo šestnáctidílné pokračování s názvem Jistě, pane premiére.

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil herec Paul Eddington, kterému role přinesla mimořádnou popularitu u britských diváků a překvapivě i politiků. Margaret Thatcherová mu za jeho výkon udělila Řád Kommandera Britského impéria.

Zdroj: Youtube

Česká soda (1993)

Satirický pořad, který jako občasník uváděla Česká televize od června 1993 do konce roku 1997, se stal kultovním dílem, jež se později dokonce objevilo jako film v kinech. Moderátora nezapomenutelně ztvárnil Petr Čtvrtníček. Po rozdělení Československa přišla Česká soda jako první s parodiemi televizních zpráv, reklam a dalších formátů. Dělala si legraci i z politiků a byla z dnešního pohledu hodně nekorektním dílem. Nerespektovala žádná tabu, což se neobešlo bez protestů diváků i osobností v pořadu znesvěcených. Mezi jeho tvůrce patřili třeba Dominik Miškovský, Fero Fenič, Igor Chaun, Robert Geisler, Tomáš Hanák, Milan Šteindler, David Vávra, Jan Hřebejk nebo Petr Zelenka.

Zdroj: Youtube

Gumáci (1994)

Pořad, s nímž v počátcích svého působení v roce 1994 přišla TV Nova, parodoval českou politickou scénu a její osobnosti, které představovaly gumové loutky. Show byla inspirována britským formátem Spitting Image, jehož českou licenci vlastnil herec a podnikatel Karel Greif.

Václav Havel, Václav Klaus, Miloš Zeman a další gumoví politici mluvili zejména hlasem imitátora Václava Faltuse. Scénáře psali například David Smoljak či Marcel Bystroň.

Zdroj: Youtube

Kosmo (2016)

Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že pochybná posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se základní škola. Peníze z dotace Evropské unie ve skutečnosti ukradl ředitel projektu ing. Sumec. Šnajdr tak musí vyřešit problém, jak dostat partičku ztracenců do konce roku na Měsíc, aby nemusel dotaci vrátit… 

Všech pět dílů povedeného komediálního seriálu režiséra Jana Bártka a scenáristy Tomáše Baldýnského je k dispozici na iVysílání České televize.

Zdroj: Youtube

Parlament (2020)

Stážista Samy začíná v Evropském parlamentu hned po referendu o brexitu. Co mu chybí ve znalostech, dohání výmluvností. Ostatně jako všichni kolem…

Koprodukční komediální seriál Belgie, Francie a Německa už má za sebou dvě série. Všech 20 dílů, ve kterých exceluje Xavier Lacaille, můžete také vidět v iVysílání České televize.

Zdroj: Youtube

Vítěz (2023)

Slovenský seriál sleduje život Viktora Hudáka, bývalého premiéra malé evropské země, který se snaží vrátit ke své rodině, již po celou dobu své politické kariéry zanedbával. Rovněž se pokouší začlenit do života obyčejných lidí a znovu si získat náklonnost svých dcer a manželky. Jeho cesta je však plná nových každodenních výzev, které někdy překonávají i ty, se kterými se potýkal během svého působení v parlamentu.

Režisér seriálu Jan Hřebejk označil své dílo za směs rodinné komedie a politické satiry. Scénář napsala Zuzana Dzurindová (dcera bývalého slovenského premiéra) a Peter Nagy. Hrají Ady Hajdu, Ivana Chýlková a další. Vítěz je právě k vidění na platformě SkyShowtime.