Hovory s T.G.M. Kniha Karla Čapka, jež vznikla k 10. výročí naší mladé republiky. Teď, devadesát let poté, přichází do kin film se stejným názvem. Autorem scénáře je Pavel Kosatík, jenž včera představil na knižních pultech i svou knihu Jiný T.G.M.

Filmový text psal nejen podle zmíněné knihy, kterou Čapek připravoval s prezidentem víc než rok, ale také podle dosud nezveřejněných Masarykových dopisů.

Neznámé souvislosti

Film natáčel producent a režisér Jakub Červenka na zámku a v parku ve slovenských Topoľčiankách, kde spisovatel s prezidentem své debaty roku 1928 vedli.

Zachycuje okamžik, kdy Karel Čapek navštíví Masaryka, aby mu nabídl část honoráře za již hotovou knihu. Prezident ale právě není v dobré kondici a oznámí autorovi, že kniha nesmí vyjít. Jeho dcera mu ji zakázala kvůli několika soukromým kapitolám vydat. A tak se Čapek, ačkoli původně spěchal s návratem, mj. kvůli zdravotním potížím své ženy Olgy, noří do nové debaty… S jediným cílem použít všechny možné verbální zbraně, aby jeho rozhodnutí zvrátil.

Základy státu

Režijní záměr byl kurážný natočit jejich diskusi na procházkách parkem a při čaji v reálném čase a jen se dvěma hlavními aktéry.

„Chtěli jsme připomenout základy, na nichž naše republika vznikla. Myšlenky demokracie, pravdy, tolerance a lásky,“ vysvětlil režisér při prezentaci filmu na karlovarském festivalu. A dlužno říct, že to se, navzdory úskalí dvou mluvících postav s jedinou akční zbraní vycházkovou holí, vcelku podařilo.

Zdroj: Youtube

Dialog mezi oběma muži je natolik poutavý, že oněch devadesát minut uteče, aniž by diváka nějak zásadně nudil.

Je to dáno šťastným výběrem témat, kolem nichž se hovory točí (kromě politiky dojde i na manželství, citové dluhy a emoce, včetně Masarykovy pozdně probuzené vášně k mladé Oldře) i jejich polemickým rázem.

Oslava herectví

A také je to a to značná zásluha obou herců, Martina Huby v roli Masaryka a Jana Budaře coby Karla Čapka. Byť ho možná znázornil méně dynamicky, než jak spisovatel vystupoval. Přesvědčivé atmosféře svědčí zvolený barevný filtr kamery Jana Malíře, který dodává filmu nádech starých, kolorovaných fotografií a pohlednic. Snímek chce bezpochyby trpělivého diváka.

Kdo ale přijde do kina s touhou vstřebat podnětné myšlenky a ponořit se do vlastních úvah o demokracii, zodpovědnosti a životě zasvěceném velké věci i obětech (hlavně v osobní sféře), jež je třeba jí skládat, nebude zklamán. Naopak.

T.G.M. v rozhlaseArchiv Českého rozhlasu disponuje nemnoha materiály s hlasem prvního československého prezidenta. Díky těmto dochovaným záběrům mohlo vzniknout CD T.G. Masaryk na rozhlasových vlnách, jež nyní vychází v Radioservisu. Zachycuje mj. prezidentovu řeč k Národnímu shromáždění z roku 1928, proslovy k dětem a anglický pozdrav k výročí narození amerického prezidenta George Washingtona, ale také záznamy rozhlasových zpráv o jeho zdravotním stavu, úmrtí a pohřbu, promluvy prezidenta Edvarda Beneše, Jana Masaryka, Voskovce a Wericha a dalších významných osobností. CD uzavírá rozhovor s Masarykovými vnučkami Annou a Herbertou z roku 1990.

T.G.M. v komiksuU příležitosti oslav 100 let od vzniku samostatného Československa vznikly hned dva komiksy, které se pokoušejí přiblížit osobnost jednoho z klíčových mužů této přelomové události. V Argu vychází komiksový životopis od Zdeňka Ležáka (scénář) a Holmana (kresba). V nakladatelství CPress patřícím do skupiny Albatros Media se pak téhož úkolu zhostila Amálie Kovářová (text) a obrazovou část přichystal Petr Šrédl.