Scénář, na němž pracoval i režisér, vznikl podle románu britského autora Simona Mawera. Ten se vilou Tugendhat, jakož i dramatickými událostmi 20. Století, nechal při psaní inspirovat. Z knihy se stal bestseller, jenž byl přeložen do řady jazyků a získal i nominaci na prestižní cenu The Man Booker Prize.

Paní kapitánka. Brie Larson v titulní roli nového komiksového dobrodružství má šmrnc.
První z hitů letošních kin je tu. Přichází madame Marvel

Obsazení je mezinárodní - hlavní role Hany a Liesel dostaly herečky Carice van Houten (Hra o trůny, Valkýra, Černá kniha) a Hanna Alström, známá mimo jiné z akční komedie Kingsman.

Zdroj: Infilm Praha

„O vile jsem slyšela od rodičů kamarádky, kteří pocházejí z Čech, takže jsem na ni byla velmi zvědavá. A musím přiznat, že ve skutečnosti je krásnější, než jsem tušila,“ říká Hanna Alström. Hlas jim propůjčily Aňa Geislerová (Liesel) a Kateřina Winterová (Hana).

Dvě verze

Postavu Viktora hraje Claes Bang, jehož známe z filmu Čtverec, vítěze festivalu v Cannes. „O vile Tugendhat jsem před natáčením nevěděl. Ale znal jsem architekta Miese van der Roheho, který ji navrhoval… Překvapilo mě, že takto může vypadat skutečný dům, ve kterém žila konkrétní rodina,“ přiznává herec, jehož jsme mohli nedávno vidět v adaptaci krimi Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti. Ve filmu uvidíme i české herce, mj. Karla Rodena v roli architekta von Abta. Film má dvě verze, anglickou a českou.

Aťka Janoušková
Zemřela Aťka Janoušková, která dala hlas včelce Máje. Bylo jí 88 let

Premiéry se zúčastní početná herecká a tvůrčí delegace v čele s herečkou Carice van Houten, doprovodí ji Karel Roden, Martin Hofmann, Aňa Geislerová, Jana Plodková, Karel Dobrý či Vladimír Polívka. Nebude chybět režisér Julius Ševčík ani autor literární předlohy, spisovatel Simon Mawer.

Osud vily Tugendhat
Brněnská vila Tugendhat, dokončená v roce 1930, je jedinou českou památkou moderní architektury zapsanou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Její osud je ale pohnutý. Dílo německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který
vilu pro Gretu a Fritze Tugendhatovy navrhl, poznamenala válka, léta chátrání i spory.

Ostatně od samého začátku budila emoce. Stavba stála pět milionů korun, což byla pro domácí uměleckou frontu věnující se tehdy sociálnímu bydlení, silná káva. V zahraničí se ozývaly odborné hlasy, že není možné ve vile bydlet, když vypadá jako pavilon (byla srovnávána s tím, který autor navrhl pro výstavu v Barceloně).

Ty ovšem rodina Tugendhatových spokojeným životem v domě brzo vyvrátila. Válka je ale přiměla vilu opustit. A poté už nebylo nic jako dřív. Nacisté si v interiéru udělali štáb, po válce se tu usídlily různé instituce, včetně tělocvičny. Původním majitelům vila už vrácena nebyla, dovršení rekonstrukce se slavná stavba dočkala až v roce 2012.

Petet Fonda.
Hvězdou Febiofestu bude Peter Fonda, motorkář z road movie Bezstarostná jízda