Zveřejnila je ve čtvrtek odpoledne (SEČ) za účasti herečky Emmy Stone, kterou známe ze Spider-Mana nebo Černobílého světa, a Setha MacFarlanea, kterého uvidíme jako moderátora letošního 85. ročníku oscarového ceremoniálu. Zero Dark Thirty od Katheryn Bigelow o honu na teroristu Usámu bin Ládina, Argo Bena Afflecka a Spielbergův Lincoln se už objevily také jako adepti na Zlaté glóby a anglické ceny BAFTA.

Herecké výkony

Za hlavní herecký výkon mezi muži jsou nominováni Joaquin Phoenix za Mistra, Daniel Day-Lewis za titulní roli v Lincolnovi, Denzel Washington (Let), Hugh Jackman za Bídníky a Bradley Cooper za Terapii láskou. Z hereček dostaly šanci Naomi Watts za Nic nás nerozdělí, Jessica Chastain za Zero Dark Thirty, Jennifer Lawrence (Terapie láskou), Quvenzhané Wallis za Divoká stvoření jižních krajin a Emmanuelle Riva za Lásku. Šance o vedlejší role si dělí Alan Arkin z filmu Argo, Robert De Niro (Terapie láskou), Philip Seymour Hoffman za Mistra, Tommy Lee Jones za Lincolna a Christoph Waltz za Tarantinova Nespoutaného Djanga. Z hereček ve vedlejších rolích nejvíc zaujaly akademiky Amy Adams v Mistrovi, Sally Field za Lincolna, Anne Hathaway v Bídnících, Helen Hunt (The Sessions) a Jacki Weaver (Terapie láskou). Z animovaných filmů mají šanci mj. Rebelka, Frankenweenie Tima Burtona, Norman a duchové nebo Piráti.

Kamera, režie, hudba

Na nejlepší kameru aspirují filmy Anna Karenina, Nespoutaný Django, Pí a jeho život nebo Lincoln. Za režii jsou adepty Steven Spielberg za Lincolna, Michael Haneke za Lásku, Benh Zeitlin  za Divoká stvoření, Ang Lee za Pí a jeho život a David O. Russell za Terapii láskou. Nejlepší hudbu může vyhrát Anna Karenina, Argo, Pí a jeho život či Lincoln. V této kategorii se dostalo i na bondovku Skyfall, která bodovala i v nominacích na píseň – Skyfall od Adele. Ve stejné kategorii se těšili pozornosti i Bídníci, navrženi jsou za skladbu Suddenly, již ve filmu zpívá Hugh Jackman. U vizuálních efektů bodoval Prometheus, v původním scénáři Až vyjde měsíc Wese Andersona.

Zahraniční film

Ze zahraničních filmů je to Láska, norský Kon-Tiki, chilský No, Královská aféra natočená v dánsko-české koprodukci a kanadská War Witch. Naše kinematografie letos v oscarovém klání zástupce nemá. Drama režiséra Davida Ondříčka, jež se těšilo pozornosti odborné novinářské obce při projekcích v americké distribuci, bylo vyřazeno na sklonku loňského roku, kdy akademie zveřejnila užší výběr zahraničních adeptů. Zatím posledního Oscara získala pro Česko Markéta Irglová v roce 2007 za píseň Falling Slowly v irském filmu Once. Filmem, který se probojoval do nejužšího oscarového finále, byly před devíti lety Želary Ondřeje Trojana.

Zlaté sošky se budou udílet v noci na 25. února v Los Angeles.