Předchozí
1 z 6
Další

Stephen Hawking (Teorie všeho, 2014)

Teorie všeho. Eddie Radmayne dostal ze svého Hawkinga OscaraTeorie všeho. Eddie Radmayne dostal ze svého Hawkinga OscaraZdroj: se svolením Cinemart

Na svém těžce nemocném těle nosil jednu z nejchytřejších hlav, jakou lidstvo poznalo. Dokázal hravě vysvětlit komplikované zákonitosti fungování vesmíru, nad vlastním postižením a láskou, která ho zachránila, si ale lámal hlavu do konce života. Téměř zázračný osud potkal Stephena Hawkinga, muže, který měl v roce 1963 v 21 letech před sebou zářivou kariéru. Když studentu kosmologie na univerzitě v Cambridge diagnostikovali neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému (ALS), byla to tragédie nejen pro něj. Diagnóza zněla: jen dva roky života. Stephen a hlavně jeho přítelkyně Jane to ale nevzdali.

Vizualizace černé díry
Hawking měl pravdu. Černé díry se nezmenšují, potvrzují to nové výpočty

A stal se zázrak. Nadaný vědec žil až do 76 let a dal světu jeden z největších astrofyzických objevů: kvantové vypařování černých děr. „Za tři hodiny, které jsem s ním strávil, řekl asi tak osm vět. Nedokázal jsem se vůbec odhodlat k osobním otázkám,“ vzpomínal herec Eddie Redmayne, který měl jako jeden z mála čest potkat se s předobrazem své postavy naživo. Kvůli filmové roli shodil kolem sedmi kilogramů, čtyři měsíce trénoval s profesionálním tanečníkem, aby se naučil ovládat své svaly. Právem si za svůj výkon vysloužil Oscara.

Hypatia (Agora, 2009)

Agora, příběh matematičky Hypatie (Rachel Weisz)Agora, příběh matematičky Hypatie (Rachel Weisz)Zdroj: se svolením Bontonfilm

Hypatia. Jméno, které dnes nesou vesmírná tělesa, planety, dokonce jeden z měsíčních kráterů. První historicky známá matematička, původem z Alexandrie (360-415), byla pohanská astronomka a novoplatonská filozofka. Podle některých zdrojů byla přičiněním patriarchy Kyrilla brutálně zavražděna davem během vyhrocených náboženských sporů.

Jejího poutavého osudu se chopil španělský filmař Alejandro Amenábar (Ti druzí) a natočil osobitý pohled na období nástupu křesťanské víry ve staré Alexandrii a na to, jak nesnášenliví mohou být představitelé nejrůznějších náboženství, když je přemůže touha po moci a výlučnosti. Role Hypatie, jež se v tichu svého bádání snaží izolovat od zběsilého honu za vládou a nastolení nových pořádků, se výtečně zhostila Rachel Weiszová. Monumentální „starověké“ objekty postavili architekti v přístavu Ricasoli na Maltě, rozpočet filmu činil 50 milionů eur.

Charles Darwin (Síla lásky, 2009)

Síla lásky a Paul BettanySíla lásky a Paul BettanyZdroj: se svolením IF

Muž, který zabil Boha. Po úspěšných studiích vyrazil Charles Darwin na pětiletou plavbu na lodi Beagle, během níž se mezi lety 1831 až 1836 dostal až na souostroví Galapágy, izolované od ostatního světového živočišstva. Právě tady se začala rodit jedna z geniálních idejí mladého přírodovědce - o způsobu, jakým se živočišné druhy proměňují. Film Jona Amiela je více melodramatem než životopisným snímkem, přesto poodhaluje část života zakladatele moderní evoluční biologie Charlese Darwina a okolnosti vzniku jeho stěžejního díla O vzniku druhů. Zaměřuje se na vnitřní zápas, který musel životem těžce zkoušený vědec vybojovat sám se sebou.

Zápisník Charlese Darwina.
Po dvaadvaceti letech. Anonym vrátil Darwinovy deníky do knihovny v Cambridge

Scénář Johna Colleea popisuje jeho vztah s nejstarší dcerou Annie a posléze manželskou krizi, která následuje po dívčině smrti, i Darwinovu ztrátu víry v Boha. Talentovaný vědec se trápí pochybnostmi a váhá s vydáním svého životního díla, protože nechce bořit svět, který „drží pohromadě náboženská víra a církev“. Velkým kladem filmu je přesvědčivý výkon Paula Bettanyho a Jennifer Connelyové, kteří byli manželským párem i v reálu.

John F. Nash (Čistá duše, 2001)

Čistá duše s Russellem CrowemČistá duše s Russellem CrowemZdroj: se svolením Bontonfilm

Nebýt oscarového filmu Rona Howarda, asi by jméno amerického matematika Johna Forbese Nashe znali spíše jen oboroví mistři nebo někteří příznivci deskové hry Hex, kterou Nash vymyslel. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii se zapsal i do psychiatrických žurnálů, byl ale jedním z mála, kdo po letitém zápasu nakonec nad projevy paranoidní schizofrenie zvítězil.

Vcelku průměrný film o odvaze a touze něco dokázat leckteré věci zamlčel - třeba Nashovo nemanželské dítě, utajované sexuální kontakty s muži i rozvod. Nahoru jej táhl především herecký výkon Russella Crowea, letošního hosta karlovarského festivalu. Přesto si nakonec z oscarového večera odnesla jednu ze čtyř sošek jeho herecká partnerka Jennifer Connellyová (pro niž to byla po filmu Síla lásky už druhá role manželky slavného vědce).

Marie Curie-Sklodowská (Radioaktivita, 2019)

Radioaktivita s Rosemunde PikeovouRadioaktivita s Rosemunde PikeovouZdroj: se svolením Netflix

Ženě o ženě. Dramatického příběhu slavné polské vědkyně se chopilo více filmařů, naposledy před několika lety respektovaná íránská režisérka Marjane Satrapiová (Persepolis). Snímek o Curie-Sklodowské, jíž vděčíme za objev radia a polonia, teorii radioaktivity a techniku dělení radioaktivních izotopů, otvírá hrdinčin kolaps v roce 1934.

Poté, co se zhroutí ve své pařížské laboratoři, začne vzpomínat na celý život, začátky kariéry, společnou práci s manželem Pierrem Curiem i na předsudky vůči ženám ve vědě, s nimiž musela zápasit. Nejhrůznějšího použití radioaktivity na sklonku druhé světové války v Japonsku se ani jeden z nich už nedožil. Držitelku Nobelovy ceny ztvárnila ve filmu Rosamund Pikeová.

Alan Turing (Kód Enigmy, 2014)

Benedict Cumberbatch ve filmu Kód enigmyBenedict Cumberbatch ve filmu Kód enigmyZdroj: se svolením Forum Film

Čísly byl posedlý odmalička. Vynikající matematik Alan Turing zazářil v době, kdy jeho rodná Británie i celý svět potřebovaly jasnou mysl více než kdykoli předtím. Konec druhé světové války závisel na schopnosti bleskově rozluštit legendární německou šifru Enigma. Právě o tom vypráví i film Mortena Tylduma zachycující strastiplnou vědcovu cestu k unikátnímu dešifrovacímu stroji.

Hlavní budova panství Bletchley Park. Za 2. světové války zde sídlili britští kryptografové, mezi nimi i Alan Turing.
Rozluštil válečnou šifru. Matematický génius byl ale odsuzován za homosexualitu

Kromě neustálého zlepšování mechanismu čelil nedostatku důvěry vědecké komunity a jako homosexuál trpěl morálními střety se svým týmem. Přestože údaje o historických nepřesnostech byly publikovány poměrně nedávno, proces objevu i Turingův charakter líčí film zdařile. Získal osm nominací na Oscara, z nichž jedna patří i autorovi scénáře podle knihy Andrewa Hodgese. Hlavní roli muže, jenž zemřel po požití kousku jablka napuštěného kyanidem draselným, ztvárnil bravurně Benedict Cumberbatch.