Že není dnešní výkonnostní sport pro mladé žádná selanka, je nabíledni. Protežované děti, ambiciózní rodiče, podnikatelé platící tučně za přední místa svých miláčků, nelítostní trenéři schopní vyrazit kvůli úspěchu ze svých svěřenců duši…

Predátoři na ledě

Film Smečka k tomu přidává ještě šikanu. O té školní se ví, ve sportovním prostředí se o ní příliš nemluví. Příběh z pera Ireny Kočí, který sepsala za účasti režiséra, mluví ale jasně. V týmu hokejových Vlků vládnou predátoři, kteří se s nikým nemazlí. Introvertní nováčci, kteří nepatří právě k ranařům, to mají dopředu spočítáno.

Přesně takovým otloukánkem se stane David. Milý, ale nesmělý kluk, navíc syn ze zajištěné rodiny se ctižádostivým otcem za zády a krásnou přítelkyní.

A hlavně potenciální brankář a rival stávajícího, jenž je synem trenéra. Hned zkraje dostane nakládačku, kterou si vzápětí prohlédne většina třídy a jeho přátel na Youtube. V téhle smečce se bude muset buď podvolit, nebo vzepřít.

Scénář občas trochu šustí papírem – zejména rodinné debaty a postavy Davidových rodičů, kteří působí lehce šablonovitě. Byť se Jiří Vyorálek snaží o civilní projev. Dialogy mladých jsou ale napsané i zahrané uvěřitelně, přesvědčivá je také dvojice trenérů v podání Václava Vašáka a Patrika Děrgela.

Dynamické scény

Nejlépe se tvůrcům daří v hokejovém prostředí, tam přesně vědí, o čem vyprávějí. Bonusem jsou dynamicky natočené hokejové scény, kde se na rodičovské lavici mihne i někdejší brankář Dominik Hašek a v amplionu zní profesionální komentář sporťáka Roberta Záruby.

Výborně se s hereckými party vyrovnali i mladí v čele s Tomášem Daleckým a Tomášem Mrvíkem, jehož známe z filmu Všechno bude. Smečka je poctivý pokus nahlédnout do vztahů a nároků sportu, kde to teenageři, hledající teprve sami sebe, nemají ani trochu snadné. Autenticitu mu dávají i skladby rapperů Renneho Danga a AMCO.