Systematické zaznamenávání cesty našeho života Adolfa Ziku v roce 2000 neopustilo, ba naopak, stávala se z něho jistá posedlost. V roce 2006 spatřila pulty knihkupectví kniha One Year of My Life, kde Adolf Zika zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3285ti snímcích. Tento systém zaznamenávání jednoho dne v devíti snímcích seřazených ve třech řadách po třech obrázcích nad sebou do jedné kolážové fotografie se ujal. Nezbývalo než myšlenku rozšířit a poslat k co nejvíce lidem po celém světě. V roce 2008 pak Adolf Zika vydával pokračování projektu "jednoho dne" v podobě knihy Jeden den České republiky! Na tomto projektu opět spolupracovaly desítky špičkových českých fotografů. V roce 2009 Adolf Zika přišel s neskromným projektem Week of Life, jehož úkolem je zmapovat lidské životy očima samotných hrdinů, kteří je žijí. Jednoduše, život na planetě Zemi, očima jejích obyvatel. Po dvou letech se projekt rozšířil do 43 zemí světa. Nejsilnější je však česká komunita a právě to byl fakt, který přispěl k definitivnímu rozhodnutí natočit film o jednom obyčejném dni v této zemi a následně jej neobyčejně sestříhat a připravit pro premiéru v České televizi a následnou kinodistribuci.

Rok 2012 nebyl vybrán náhodou

Film ne náhodou přichází v magické době věštbami obestřeného roku 2012. V době, kdy pociťujeme jednu z největších nejistot od dob sametové revoluce. Procházíme jen krizí finanční, nebo i krizí hodnot? Rozpadající se struktura EU, masová nedůvěra v politiku a její hráče, pozvolná apatie na straně jedné, agresivita a korupce na nejvyšší správní úrovni, prospěchářství, populismus, naprostý nezájem o názor řadového občana na straně druhé. Také mnoho úspěšných jedinců, skupin a projektů v krásné zemi v srdci Evropy. To všechno je dnešní Česká republika, to všechno je dnešní svět naruby, svět stojící před jistě nejednou historickou událostí.

Zapoj se i Ty!

Je tvůj život zábava, nuda, tragedie, komedie nebo horská dráha? Jsi šťastný, smutný či znechucený z věcí kolem sebe? Natoč svým pohledem jeden den svého života a staň se i ty spolutvůrcem celovečerního dokumentárního filmu Adolfa Ziky Země česká, domov Tvůj!  11. května 2012 proběhne v České republice unikátní projekt, do kterého se můžeš zapojit tím, že zaznamenáš tento den na kameru nebo digitální fotoaparát s kamerou, tak jak ho vidíš ty, bez příkras a cenzury, takový jaký je. Ať už jsi muž nebo žena, dítě nebo důchodce, dělník, doktor, student nebo pekař, dej o sobě vědět světu!  Natáčecí den je tedy 11.květen 2012, od 00:00 do 23:59:59.

Podmínky:

1. Musíš být občan nebo obyvatel České republiky.

2. Záznam musí být pořízen na území České republiky.

3. Natočený materiál by měl být pravdivý a upřímný.

4. Odevzdaný záznam nesmí být delší než 30 minut.

5. Materiál musíš zaslat nejpozději do 18. května.

6. Minimální kvalita záznamu je HD.

7. Tvůj příspěvek nesmí obsahovat Product Placement (Skrytá reklama).

8. V natočeném materiálu musíš zodpovědět alespoň jednu z následujících otázek:

Součástí každého odevzdaného videa by měla být odpověď na tyto otázky

JSTE HRDÝ/Á NA TO, ŽE JSTE ČECH/ČEŠKA?

NOSILI BYSTE ČESKOU VLAJKU NA TRIČKU?

ČÍM SI MYSLÍTE, ŽE JE NÁŠ NÁROD VÝJIMEČNÝ?

CO, NEBO KDO, VÁS V ŽIVOTĚ TĚŠÍ A CO NEBO KOHO MILUJETE?

ČEHO A NEBO KOHO SE V ŽIVOTĚ BOJÍTE, NEBO KOHO NENÁVIDÍTE?

KDO JE PRO VÁS HRDINA A KDO PADOUCH?

VĚŘÍTE V BUDOUCNOST EVROPSKÉ UNIE?

VĚŘÍTE V NĚCO NEBO V NĚKOHO?

CO SI PŘEDSTAVUJETE POD POJMEM ŠTĚSTÍ?

Z ČEHO MÁTE V POSLEDNÍ DOBĚ NEJVĚTŠÍ RADOST?

MÁ SMYSL BÝT POCTIVÝ A ČESTNÝ?

DOKÁZALI BYSTE SE VZDÁT OSOBNÍCH VÝHOD PRO BOJ ZA VYŠŠÍ NADOSOBNÍ CÍLE?

Poslední otázka je velice důležitá, protože je v ní původ mnoha problémů současného světa. Člověk by měl mít sám sebe na prvním místě svého pozorování, vnímání, zájmu, tak je to správné a přirozené. Ale hned na druhém místě a všech dalších místech pomyslného žebříčku by měl mít bližního svého, člověka spolu-obývajícího tuto planetu s ním. Bohužel v současné společnosti převažuje mít na druhém místě žebříčku opět sebe sama. V dnešní době, která přeje sarkasmu, cynismu, ironii, je velice těžké chtít po společnosti, aby se chovala více morálně a uvažovala v humanitním duchu. Ale ta společnost jsme my všichni a povinností každého tvůrce je neztrácet naději. Naději, že jeho dílo, počin, jakkoli to nazveme, může v jedinci vyvolat řetězovou reakci rozhodnutí, která pak ovlivní další rozhodnutí i další jedince.

Premiéra

Celovečerní dokumentární film Adolfa Ziky, Země česká, domov tvůj! s podtitulem Jeden den v životě České republiky, očima jejích obyvatel bude mít televizní premiéru příznačně 17. listopadu 2012 na ČT 1 a do kinodistribuce vstoupí v prosinci.

Nejčastější otázky a odpovědi o projektu

1. Kdy se natáčí?
Natáčí se pouze jeden den a to 11. Května od 00:00:00 do 23:59:59.

2. Kde a co mohu natáčet?
Natočte svým pohledem jeden den svého života tak, jak ho vidíte a cítíte. Sami si vyberte a určete, která část z dvacetičtyřhodinového dne je pro vás důležitá, abyste ji zaznamenali. Stejně tak můžete udělat průřez celým dnem a natočit jednu minutu z každé hodiny. Můžete začít třeba hned minutu po půlnoci na oslavě svých přátel, nebo když brzo ráno vstáváte, nebo když jste večer na svém oblíbeném sportu, či jenom povalování se u televize. V obsahu vašeho videa jste sám/a svým pánem. Natočte vše, co si myslíte, že by měli ostatní lidé vidět, řekněte vše, co si myslíte, že by měli ostatní lidé slyšet. Pozorujte svět kolem sebe, zaznamenejte ho a podělte se o něj. 11.5.2012 mějte OTEVŘENÉ OČI!

3. Natočil/a jsem více než 30 minut materiálu. Je to zásadní problém?
Pokud Vám to technologie a vaše možnosti umožňují, pokuste se vybrat nejlepší záběry, tak, aby se materiál přibližoval třiceti minutám. Pokud to není možné, kontaktujte, prosím, produkci. (e-mail: zipo@zipo.cz)

4. Co myslíte tím „minimální kvalita záznamu HD"?
Pokud máte kameru či fotoaparát s označením HD (High definition), splňujete požadavky.
Pro informaci - ideální parametry pro záznam jsou: 1920x1080p, obraz 16:9.

5. Nemám HD kameru a nesplňuji vaše technické podmínky pro natáčení. Mohu se zapojit?
V tomto případě prosím kontaktujte produkci. (e-mail: zipo@zipo.cz)

6. Jaká je nejvhodnější doba k natáčení?
Točte v jakékoliv době mezi 0:00:00 – 23:59:59. Rádi však uvítáme záběry z brzkých ranních a také pozdních večerních hodin.

7. Co znamená Product placement (skrytá reklama)?
Product placement je cílené umístění výrobků, log a názvů značek do filmu. Tento pojem je také znám jako „skrytá reklama".

8. Moje video obsahuje skrytou reklamu. Co s tím?
Vaše video v tomto případě nemusí být použito, ale záleží na posouzení režiséra. Kontaktujte, prosím, produkci. (e-mail: zipo@zipo.cz)

9. Jakým způsobem mám odpovědět na otázku?
Pokuste se částečně zopakovat otázku tak, aby bylo pochopitelné, na co odpovídáte. Vítáme i úvahy a pocity.

10. Do kdy nejpozději musím odevzdat nahraný materiál?
Veškeré materiály odevzdejte nejpozději do 18. 5. 2012. Materiál, který přijde po tomto termínu, už nebude brán v potaz.

11. Jakým způsobem mohu odevzdat natočený materiál?
1. Přes internet - na stránkách www.zemeceskadomovtvuj.cz nahrajte Váš materiál v sekci Nahraj svůj příspěvek
2. Poštou – Pošlete datové DVD, paměťové karty, kazety mini DV…
Natočený materiál, prosím, zálohujte. Za zaslané materiály při poškození nebo ztrátě neručíme.
Vy, kteří se rozhodnete poslat materiál poštou, připojte, prosím, kontaktní údaje: jméno, příjmení, doručovací adresu, tel. číslo, e-mail. Pokud kontaktní údaje nezašlete, nebudeme moci zaslaný materiál použít.

12. Kam mám natočený materiál poslat, pokud nemám přístup k internetu?
Materiál odešlete na adresu: ZIPO FILM production s.r.o.
Dienzenhoferovy sady 1102/1, Praha 5, 150 00

13. Kdy a kde mi bude záznam vrácen?
Omlouváme se, ale vzhledem k předpokládanému množství zaslaného materiálu nebude možné nosiče odesílat majitelům zpět. V případě datových karet si můžete nosiče vyzvednou osobně na adrese společnosti ZIPO FILM production s.r.o. Dienzenhoferovy sady 1102/1, Praha 5, 150 00.

14. Jsem mladší 18 let. Mohu vám zaslat video, aniž bych měl/a souhlas rodičů?
Samozřejmě, účast na filmovém dokumentu není omezena věkem. Pokud video zašlete na naši adresu a bude vybráno do finálního střihu, budeme následně požadovat souhlas rodičů/zákonných zástupců s příslušnými dokumenty a jejich podepsání. Pokud zvolíte variantu uploadu na webových stránkách filmu Země česká, domov Tvůj!, je třeba, aby za Vás formulář vyplnil rodič/zákonný zástupce.

15. Dostanu za natočení finanční odměnu?
Všem lidem dáváme možnost se zapojit do světově ojedinělého projektu a svobodně se vyjádřit, jak se jim žije v České republice. Účast na dokumentu je dobrovolná a tudíž bez nároku na honorář.

16. Jak se dozvím, že můj záznam byla vybrána do konečného filmu?
Jakmile bude vybráno nejlepších 10 hodin záběrů, budeme Vás kontaktovat e-mailem. Ti, kteří nemají e-mail, budou kontaktováni telefonicky. Se všemi, kteří video natočili bude následně sepsán souhlas s užitím záznamů. Proto, prosím, dbejte na vyplnění svých osobních údajů při zasílání materiálů.