Naposledy Hollywood takovouto dvojí stávku zažil v roce 1960. „Asi 160 tisíc televizních a filmových herců začíná o půlnoci stávkovat… a spouští první uzavírku napříč průmyslem v Hollywoodu po 63 letech,“ shrnul vývoj deník The New York Times. Filmoví i seriáloví herci zase stávkují poprvé od roku 1980, uvádí agentura AP.

Natáčení filmu Deadpool 3, kde si Hugh Jackman znovu zahraje Wolverina (vlevo) a Ryan Raynolds Deadpoola (vpravo)
Stávka herců v Hollywoodu: Deadpool 3 a další projekty přerušují natáčení

Ředitel SAG-AFTRA Duncan Crabtree-Ireland na tiskové konferenci oznámil, že vedení odborového svazu odhlasovalo zahájení protestu několik hodin poté, co dosavadní kontrakt herců vypršel a vyjednávání se zástupci filmových studií selhala. Rozhodnutí podle něj bylo jednomyslné.

Scénáristé chtějí úctu

„Stávka je nástrojem poslední instance,“ řekl Crabtree-Ireland. „Požadujeme úctu! Bez nás nemůžete existovat!“ vzkázala zase producentům hlavní vyjednavačka herců Fran Drescherová.

Zpravodajská stanice BBC uvedla, že herci Cillian Murphy a Emily Bluntová opustili v reakci na zahájení stávky londýnskou premiéru filmu Oppenheimer.

Zdroj: Youtube

Vyjednavači předtím doporučili členům odborů zahájit stávku, a připojit se tak ke scenáristům, kteří o vyšší odměny, lepší podmínky pojištění nebo záruky týkající se umělé inteligence usilují od května. Stejně tak se i herci obávají, že jejich profesi ohrožují stále se vyvíjející nástroje umělé inteligence a že z jejich odměn ukrajují streamovací platformy.

Mediální společnosti pod tlakem

„Po více než čtyřech týdnech vyjednávání svaz producentů AMPTP, který sdružuje největší studia a platformy, včetně Amazonu, Applu, Disney, Netflixu, Sony, Paramountu, Warner Bros Discovery a NBCUniversial není ochotný nabídnout férovou dohodu na klíčových tématech, která jsou pro vás důležitá,“ sdělila Drescherová členům SAG-AFTRA v pátečním prohlášení.

Stávka hollywoodských scenáristů může ovlivnit desítky filmů, seriálů i talk show, ilustrační foto
Hollywoodští scenáristé zahájili stávku. Ovlivní to natáčení filmů i seriálů

Stávka scenáristů přiměla producenty vysílat populární talk-show ze záznamů a pro celou sezonu narušila televizní produkci i natáčení velkorozpočtových filmů. To, že se k nim přidávají herci, znamená prozatímní konec probíhajících produkcí v hollywoodských studiích a dostává mediální společnosti pod větší tlak, píše agentura Reuters.

Odborový svaz WGA podpořil protest herců, za „smlouvu, kterou si zaslouží“. „Když naposledy naše odbory stávkovaly ve stejnou dobu, tak herci a scénáristé získali zásadní ujednání (ve smlouvách), ze kterých máme prospěch dodnes - tantiémy či penzijní a zdravotnické fondy,“ uvedly odbory WGA.

Zdroj: Youtube

List Variety ve středu informoval, že krizového konferenčního jednání se v pondělí zúčastnilo několik nejvýše postavených lidí v branži - šéfka televizní sekce Disney Dana Waldenová a filmové sekce Alan Bergman, šéf Warner Bros Discovery David Zaslav a výkonný spoluředitel Netflixu Ted Sarandos.

SAG-AFTRA sdružuje asi 160 tisíc herců, novinářů, zpěváků, hlasových herců, rozhlasových pracovníků i dalších profesionálů s oblasti médií.