Zástupci odborů se na ukončení stávky dohodli s majiteli studií již téměř před měsícem, všech zhruba 160 tisíc členů svazu SAG-AFTRA však od té doby mělo možnost o smlouvě hlasovat. V úterý organizace oznámila konečné schválení dohody.

„Tato smlouva je velkou výhrou pro pracující herce a znamená úsvit nové éry (filmového) průmyslu,“ uvedl svaz v prohlášení na síti X.

Slavné herce děsí obsah generovaný umělou inteligencí:

Čistěte si chrup! Fakeový Tom Hanks generovaný umělou inteligencí
Bacha, to nejsem já. Hollywoodské herce děsí umělá inteligence

Podle AP však na rozdíl od nadšené a takřka jednomyslné podpory dřívější dohody stávkujících scénáristů nebyly herecké odbory zdaleka tak jednotné. Někteří významní členové se snažili přesvědčit kolegy k odmítnutí smlouvy.

Obavy z umělé inteligence 

Stávka herců, podobně jako v případě scenáristů, souvisela s platovými podmínkami při práci pro streamovací služby. Ty jsou podle umělců výrazně horší, než tomu bylo u tradičních televizních produkcí. Za oběma protesty byly také obavy z nahrazování lidské práce obsahem generovaným umělou inteligencí (AI).

Herce znepokojovalo, že studia by díky pokroku AI mohla manipulovat s jejich podobiznami nebo nahrazovat lidské herce digitálními obraz.