Třeba i o zájmu tajné policie o jejich osoby. „Můj svazek byl v roce 1989 skartován. Docela mě to mrzí, protože by mě zajímalo, kdo na mě práskal," svěřil se Miroslav Zikmund v dokumentárním snímku.
Ve filmu jde o emoce
Celý film je pojat konfrontačně. To znamená, že se tvůrci filmu snažili Miroslava Zikmunda vmanévrovat do různých situací a pak zaznamenávat jeho reakce či emoce.
„Tak se nám podařilo i díky mravenčí práci najít nějaké drobné fragmenty z různých spisů. S těmi jsme pak mohli pana Zikmunda seznámit a sledovat jeho reakce," popsal režisér Petr Horký. Cestovatel se tak dozvěděl, jaké přezdívky mu StB dala. Ostatně i přezdívky byly hodně různorodé. Familiérní Mira, uznalá Mistr a čistě organizační Tatra.
V dokumentu diváci poznají také dosud utajovanou kapitolu osobního života
„Podařilo se nám vyzpovídat i syna či manželku pana Zikmunda. Přitom to nejsou osoby, kterým by dělal zájem médií radost. Osobní rovina však do takového snímku patří," prozradil režisér. V dokumentu se také připomínají všechny výjimečné zážitky, jako bylo setkání s lidojedy, s Gagarinem či horolezcem Edmundem Hillarym.
Diváci se dozvědí proč vyrazili na cesty právě Tatrou. „Naše první auto Tatru 87 dodnes lidé považují za jakýsi náš symbol. My jsme si ho nevybrali proto, že bychom byli nenažraní a chtěli jen to nejlepší a nejdražší, ale proto, že to byl jediný vůz, který měl šanci náročnou cestu přes Afriku a Jižní Ameriku zvládnout," vzpomíná Miroslav Zikmund.
„Docela by mě zajímalo, jak by si se stejnou trasou poradily dnešní koncernové osobáky," přemítá legendární cestovatel.
Ve Zlíně filmu zatím příliš nefandí
Původně se mělo jednat o dokument pro pár diváků s malým rozpočtem. Věci však nabírají rychlý obrat. „Postupem času se nám ozývají lidé i firmy, zda mohou nějak s dokumentem pomoci. Zájem o snímek mají i televize a ty se většinou o dokumenty neperou," připomněl režisér. Stovky fanoušků má i facebookový profil dokumentu.
„Překvapivě nejvíc fanoušků máme z Prahy a Plzně. Ze Zlína je tam jen několik desítek lidí. Možná jsme tady trochu zaspali s propagací. To musíme napravit," přemítá Petr Horký. Délka dokumentu bude 75 minut. Hudbu pro film složila Radůza. Finančně tvorbu dokumentu podpořilo i město Zlín částkou 200 tisíc korun.
Čtěte také: Dokument o Zikmundovi uvidí první diváci ve Zlíně
Petr Horký: Ráno vstávám a večer usínám s myšlenkou na Mirka Zikmunda
Režisér a scenárista nebo cestovatel a dobrodruh? Filmař Petr Horký si je jistý v každé z těchto rolí. Jako režisér je známý především v oblasti cestopisných dokumentů. Spolupracoval například i s legendárním Arthurem C. Clarkem. Osobně se zúčastnil expedice na severní pól a přešel Grónsko od východu na západ. Jestliže byl někdo předurčen zdokumentovat život Miroslava Zikmunda, je to právě Petr Horký.
V jaké fázi přípravy se dokument nachází a kdy jej budou moci diváci poprvé zhlédnout?
Momentálně trávíme veškeré dny ve střižně. Ráno vstávám a večer usínám s myšlenkou na svou rodinu a Mirka Zikmunda. (Úsměv.) Chtěli bychom také co nejdříve vybrat filmový plakát. Máme však mnoho povedených návrhů, a tak to nebude jednoduché. Budeme rádi, když nám lidé pomůžou. V této době také rozjíždíme propagaci snímku. Premiéra je v plánu na 22. dubna. Samozřejmě nejprve ve Zlíně. Poté v pražské Lucerně.
Plánujete i obvyklou propagaci?
Dokument není žánr, na který bychom nalákali tím, že vylepíme 14 dní před premiérou billboardy. Do kina na dokument jdou lidé, kteří už vědí, co od toho očekávat. Cílíme především na aktivní páry, které rády cestují, a pak na pamětníky. Překvapivě nejvíce fanoušků máme však ve věkové skupině 20 až 25 let. Fenomén Mirka Zikmunda tak stále působí i na mladé lidi.
Dokument láká i na nikdy nezveřejněné informace a perličky ze soukromého archivu. Co se lidé mohou dovědět kuriózního?
Pana Zikmunda jsem se jednou ptal, jestli lidem kolem nich nevrtalo hlavou jejich přátelství. Zda se jich na to často ptali. Zasmál se a připomněl historku, kdy po návratu z africké cesty lékaři dokonce zkoumali, jestli nejsou homosexuálové. Nejsou a nebyli.
Na dokumentu se podílí řada osobností z jiných oborů. O koho se jedná?
Hudbu pro dokument dělá Radůza a objeví se v něm i několik animací od tvůrců komiksu Alois Nebel.