Nadaný kreslíř, scenárista i životní hédonik. Tím vším byl Jiří Brdečka, autor Limonádového Joea i spolutvůrce filmů Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech a Císařův pekař a Pekařův císař. Expozice otevřená až do 1. dubna k loňskému 100. výročí jeho narození je toho krásným důkazem.

Interaktivní hry

Kurátor Adam Hoffmeister spolu s Terezou Brdečkovou a Jiřím Dědečkem ji s invencí a citem pro členité prostory renovované budovy rozprostřeli v několika podlažích, takže je co objevovat.

Už podtitul výstavy Od Limonádového Joea k zázrakům animace naznačuje, že kromě filmových ukázek a tvůrčích náčrtů tu najdeme i leccos navíc. Třeba interaktivní hry (navržené Matyášem Trnkou) a dílny, archivní fotografie ze soukromí i tvorby, sběratelské kousky a masky dokládající autorovu nezměrnou hravost.

Kupříkladu jeho posmrtnou masku, čínského mandarína či sérii fotek v parukách a s čísly na prsou dokládající, jak se páni umělci dovedli i ve zralých letech bavit jako kluci. Nechybí tu komiksy s Nickem Carterem, které inspirovaly Brdečku s Oldřichem Lipským k filmu Adéla ještě nevečeřela, westernové epizody, dobové šestákové detektivky i Brdečkovu knižní produkci…

Netradiční svatební oznámení

Až člověka zaskočí, co všechno o autorovi vlastně nevěděl, co jej inspirovalo, jak silně lnul k Jiřímu Trnkovi a kolik bystrého důvtipu se v jeho hlavě skrývalo. Scenáristovu společenskou stránku dokládají některé fotografie z pražské kavárenské smetánky i úryvek z debaty s Janem Werichem nad skleničkou.

Půvabné jsou útržky kreslířských i reklamních nápadů nebo filmové plakáty zahraničních distributorů Brdečkových filmů bavící překlady známých titulů, kupříkladu Adela jeszcze nie jadla kolacji… Pro ilustraci doby a vlivů, jež ho formovaly, jsou tu obrazy jeho malířských přátel, mj. Kamila Lhotáka a Adolfa Borna, nebo svatební oznámení kolegy uloženého s novomanželkou v pásech celuloidu…

V podzemí našla azyl tajemná Sirael z Císařova pekaře i alchymistická dílna, o kus dál dobový plakátový stojan s kukátky, jimiž nahlédnete do nitra Tajemství hradu v Karpatech. Své si tu najde zkrátka každý od dětí až po prarodiče, což dokládají časté návštěvy rodin.

Kromě pásem v minikině a ukázek z filmů Až přijde kocour či Limonádový Joe tu běží nonstop dvacetiminutová Árie, prérie. To zaujetí, s jakým ji čtyřletý chlapeček dokázal vsedě na zemi sledovat potřetí za sebou, se hned tak nevidí.