Pod filmem studia Marvel je opět podepsán James Gunn, včetně scénáře, jenž napsal podle komiksu Andyho Lanninga a Dana Abnetta.

SILNÁ PĚTKA

V prvním snímku jsme se s čtveřicí hrdinů seznámili díky Peteru Quillovi, dobrodruhovi, jenž se ocitl v hledáčku zabijáků, když zloduchovi Ronanovi zcizil tajemnou kouli. Život i Zemi spasil právě díky drsné Gamoře se zelenou kůží, potetovanému svalnatci Draxovi, mývalu Rocketovi a křehoučkému Grootovi vyhlížejícímu tak trochu jako pařízek. Všichni dohromady tvoří proklatě silnou jednotku. V úvodu se potkáme se zamilovanou dvojicí na americké dálnici, jež má spojitost s jedním z hrdinů, pak už nás tvůrci přenesou o čtyřiatřicet let dál.

Ilustrační foto.
Předčasné volby by se konat mohly. Ale jen v ideálním světě

Zápletku vyvolá, stejně jako v jedničce, krádež. Tentokrát cenných baterií, jež si z návštěvy u mocné kněžky Ayeshy odnese v taštičce Rocket. Jako pomstu za pohrdavé chování během audience. Kněžka se rozzlobí, vyšle za provinilci stíhačky a vypukne konflikt. Do toho se v druhém plánu když na scénu vstoupí muž jménem Ego odkrývá tajemství Peterova původu. A ošklivě se tu hašteří dvě sestry, Gamora a Nebula. Je nabíledni, že s těmito kartami více než dvouhodinový snímek solidní hru dlouho neudrží. Počítačové triky i akční scény naštěstí fungují, stejně jako hudba, která s hity ze sedmdesátek (včetně Brandy od Looking Glass) pěkně šlape (zásluha Tylera Batese).

Zdroj: Youtube

DÍKY ZA GROOTA

James Gunn sbíral zkušenosti u seriálů Sparky & Mikaela nebo PG Porn a než se pustil do režie, psal scénáře (mimo jiné k hororu Zacka Snydera Úsvit mrtvých). Jeho smysl pro hravost prozrazují úvodní titulky s Grootem tančícím bezelstně na bigbeatovou muziku uprostřed líté bitky, zůstane ale bohužel jen u nich. Těžko říct, kde ztratila „dvojka" svou lehkost a humor, ale dialogy mají podstatně slabší šťávu a scénář sází na laciné gagy, infantilní vtipy a vulgární jazyk („vyliž si", „jdu se vychcat"). Ledabylou práci odvedli bohužel i autoři českých titulků, jimž se na plátno krom překlepů občas prodraly gramatické hrubky, věta „to se my asi zdá" vskutku budí úžas.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Zaorálek: Sobotka podá demisi asi až po Zemanově návratu z Číny

Čest zábavných figur zachraňuje Groot, který jako věčný outsider dostane svou šanci ve finále a jehož projevy naivity a interakce s Rocketem jsou aspoň trochu komické (v originále ho mluví Vin Diesel). Herecká sestava toho kvůli slabému příběhu popravdě nemá moc co hrát, tak si Chris Pratt, Zoe Saldana a Dave Bautista užívají alespoň akční scény. Pokud zrovna neřeší doják kolem Peterových rodičů, respektive matčiny rakoviny, případně načrtnutou love story („uděláme něco s naší věcí?"). Nevděčný miniprostor dostal Sylvester Stallone v roli Stakara, který se dějem prakticky jen mihne, aniž by krom pokárání Yondua zanechal zásadnější stopu. David Bowie věděl, proč umřel před natáčením, původně tu měl hrát také.

Michaela Nosková a Václav Noid Bárta se zvířecími hrdiny.
Pohádkový Madagaskar míří poprvé na české jeviště