Český režisér bývá na této přehlídce pravidelným hostem, v průběhu minulých let tu organizátoři uvedli jedenáct jeho filmů, včetně posledního Přežít svůj život. Hmyz bude představen v sekci Deep Focus: Signatures, která seznamuje s novinkami zavedených tvůrců. „Film má poměrně složitou strukturu,“ říká o něm režisér.

Pavel Brázda.
Zemřel malíř Brázda, solitér, který předznamenával trendy

„Jednak je zde příběh divadelních ochotníků postavený na půdorysu Oidipovského komplexu, dále druhé jednání hry bratří Čapků Ze života hmyzu a nakonec dokumentární záběry z natáčení filmu. Také se v něm vyprávějí sny. Volil jsem tuto formu, neboť jako surrealista považuji tvůrčí proces za podstatnější než finální výsledek.“ Oehrává se mimo jiné v hospodě, kde se schází šestice místních ochotníků a kde se během zkoušky prolnou životy ochotníků s osudy Čapkových postav. Ve filmu si zahráli Jiří Lábus, Norbert Lichý, Kamila Magálová, Ivana Uhlířová, Jaromír Dulava a Jan Budař.

Výtvarník a režisér Jan Švankmajer je na zahraničních festivalech ceněným tvůrcem, z Berlinale si v roce 1993 odnesl Zlatého medvěda za krátkometrážní Možnosti dialogu, dvakrát byl v Cannes, mj. s Lekcí Faust. Ta získala v roce 1994 i Zvláštní cenu poroty na MFF Karlovy Vary, kde byl o patnáct let později režisér vyznamenán Křišťálovým glóbem za celoživotní dílo.

Martin Kratochvíl.
Týdenní zkrat: Otče náš, nepokoušej nás