Své hrdiny, sprejery Kocourka a Kolmana, nechal stále malovat po nocích graffiti, ale poslal je na vysoké školy. Respektive druhého z nich, mazánka z bohaté rodiny, Kocourek jako syn matky notoričky a zcela bez vlivných kontaktů se o přijetí na výtvarnou školu zatím marně uchází. Zato najde přítelkyni Julii, jež se hlásí na tutéž fakultu. Je ovšem záhy zaskočen jejím uvolněným chováním i důvěrným vztahem k alkoholu a drogám. Sám hlavně kvůli své matce nepije, ani nekouří. A nakonec, znechucen pražským prostředím a poměry, hledá cestu k realizaci jinde.

„Psali jsme scénář tři roky," přibližuje genezi Oner, který je zkušeným výtvarníkem a na scéně grafitii se pohybuje řadu let. „Snažil jsem se o co možná největší věrohodnost a jazyk. S Tomášem jsme absolvovali tuhý boj – o lokace, kostýmy, dialogy. Ale vždycky jsme z toho nějak šikovně vybruslili."

Připraveny jsou dvě verze

Jak přiznává režisér, největší problém byl ve sprostých slovech. „Když jsem přečetl první verzi scénáře, přikázal jsem Pastovi, aby všechna sprostá slova vypustil," usmívá se Vorel. „Pak scénář četl producent a požádal mě, abych vyhodil ta sprostá slova. A do třetice jsme stejnou bitvu svedli kvůli radě České televize, protože ta je očividně nejpuritánštější." To připouští i producent Tomáš Baldýnský z Filmového centra ČT, pod jehož dohledem film vznikal. „Zcela chápu autenticitu slovníku mladých, o nichž film vypráví a jimž je určen. Ukazuje, jak mladí dnes žijou a mluví – byla by škoda schovávat si ho po dvaadvacáté hodině," říká na adresu televizního vysílání, jež po projekcích v kinech snímek časem čeká. Z tohoto důvodu jsou připraveny dvě verze. Jedna sprostší, druhá jemnější…

Zásadní roli hraje ve filmu hudba, která je dílem DJe Mikea Trafika a rapera Vladimira 518. „Vladimira jsme nemohl oslovit, protože mě vyfakoval už při práci na Gymplu. Řekl, že pro komerční sračku, kde hraje Mádl, prý dělat nebude," říká Vorel. „Takže až s Pastou jsme ho přesvědčili, že Vejška sračka nebude. Ve filmu tak zní tři rapy, dílem z jeho nového CD, dílem komponované přímo pro film."

Jiří Mádl, který tu jako správný synáček vlivného podnikatele v podání Jana Krause střídá blondýny, chlast a drogy, tvrdí, že hraje svůj protipól. „Normálně nepiju, nekouřím, nefetuju," směje se. „A mám hezký vztah k holkám. Postavu Kolmana jsem už znal, jen jsem se mu snažil dát větší nadhled."

Eva Josefíková: Intimní scény? Režisér neměl slitování

Eva Josefíková ztvárnila Julii, s níž chodí Kocourek. S Tomášem Vorlem ml., který ho hraje, absolvovali před kamerou i erotické záběry. „Byla to nakládačka. Intimní scény nás čekaly hned zkraje natáčení, přitom jsme se s Tomášem potkali na place poprvé. Režisér neměl slitování," usmívá se Eva. „Ale Tomáš byl velmi profesionální a moc dobře se mi s ním hrálo. Akční scény jsem naštěstí žádné neměla, to jen kluci. Já se musela naučit balit cigarety."

Tomáš Vorel ml. přiznává, že zkušeným sprejerem věru není. „Umím jen pár tahů, musel jsem trénovat. A taky akční scény mi dělaly problémy. Pochopil jsem, že jsem línej, měl jsem strach z rychlého běhání, které ve filmu provozujeme na útěku před policajty. To jsem radši před kamerou nahatej," směje se režisérův syn, který v herectví budoucnost stále nevidí. „Rád bych se dostal někam ven a nasbíral zkušenosti," míní Vorel junior.

Vejška, v níž uvidíme také Ivanu Chýlkovou, Zuzanu Bydžovskou či Jakuba Koháka, má v kině premiéru 23. ledna.

Zdroj: Youtube