Večerní premiéra pro VIP hosty, známá jako Gala, přilákala k červenému koberci obdobné davy. Sledovat slečny v dlouhých krajkových róbách a vysokých kramflecích, jak se s výrazem zběsilého lovce fotografií překotně ženou kolem policejních zátarasů s iPhonem nad hlavou a zakopávají o batohy přihlížejících turistů, to nemělo chybu.

Také fanoušci postávající den co den před Filmovým pa-lácem s cedulkami „Invitation please“ tentokrát projevili mi-mořádnou invenci. Někteří vyrobili storyboardy s výjevy z Tarantinových filmů, jiní přišli s westernovým kloboukem Nespoutaného Djanga.

Být první

Dostat se mezi ty, kdo jako první uvidí Tenkrát v Hollywoodu, byl opojný pocit. Ovládl i novináře. A pětašedesátiletý režisér Pulp Fiction: Historek z podsvětí (které tu před čtvrtstoletím triumfovaly) ne-zklamal. Jako milovník kinematografie, vyučený na béčkových videích z půjčovny, do-přál festivalovému publiku náramnou podívanou. Přivezl tu nejnoblesnější delegaci ze všech: hvězdy svého filmu Brada Pitta, Leonarda DiCapria a Margot Robbie. A s nimi příchuť tajemství.

Novináři a další hosté premiéry byli v proslovu vyzváni, aby pokud jde o finále příběhu drželi jazyk za zuby. Ukázková lekce marketingu. Faktem je, že připravit diváky o pointu, která se dotýká jedné z nejtemnějších kapitol Hollywoodu (vraždy manželky Romana Polanského, herečky Sharon Tate), by v tomto případě byla skutečně škoda.

Zdroj: Youtube

A film samotný? Je známo, že režisér přivezl snímek na festival rovnou ze střižny. Tenkrát v Hollywoodu se odehrává v pozdních šedesátých letech, kdy kalifornskou metropoli Los Angeles ohrožoval teror komunity vedené ďábelským fanatikem Charlesem Mansonem. V centru děje stojí dva muži: herec z televizních kriminálek Rick (Leonardo DiCaprio) a jeho dublér, kaskadér Cliff, jenž ho zastupuje v akčních scénách.

Alan Delon v Cannes:

Oba bydlí v sousedství krásné Sharon Tate a jejího muže. Sledujeme jejich všední dny, natáčení, zákulisí, Rickovy deprese („Točit italské westerny? Probůh ne!“), Sharoniny odzbrojující návštěvy kina, kde se herečka skrytá ve tmě těší z diváckých reakcí na své výstupy… Zneklidňující tón vnese do příběhu Cliffův náhodný konflikt s partou z Mansonova ranče. Každý, kdo zná krutý osud Polanského ženy, od té chvíle trne, jak a kdy se TO stane.

Pocta Hollywoodu

Způsob vyprávění ladí režisér dobově, nechá hrdiny sledovat televizi, užívá si rychlých jízd autem, nabízí zábavné odkazy. Kromě hvězdného tria ohromí i devítiletá dívenka hrající jak z partesu a pronášející k DiCapriovi památnou větu: „To byl ten nejlepší výkon, jaký jsem za celý svůj život viděla.“

„Je pro mě symbolické, že nový film vidí jako první právě diváci v Cannes,“ řekl po projekci dojatý režisér. „Přijel jsem na Riviéru před 25 lety jako neznámý filmař a odjel se Zlatou palmou. Ta mi otevřela dveře k dalším projektům.“

K aféře Sharon Tate, kterou nahlíží řekněme v duchu alternativní historie, dodal: „Ten příběh mě fascinoval. A přiměl mě k určitému úhlu pohledu.“ I Brada Pitta role ba-vila. „Cliff má v sobě krásnou ironii a mně dal šanci podívat se na mou branži jinou optikou očima kaskadéra.“

„Mám řadu přátel, kteří tu dobu prožili,“ pokračoval DiCaprio. „Milovali práci na filmech, setkávali se a bavili se o nich. Dneska už je Hollywood jinde. Proto jsem šťastný, že jsem se mohl Quentinova projektu na téma starých dobrých časů zúčastnit.“

Do kin snímek vstoupí 8. 8., v předvečer smrti Sharon Tate.