Kromě muzikantů v čele s Milanem Caisem v něm uvidíme i herce divadla Vosto5, s nimiž režisér v tyto dny točí v brněnském studiu České televize stylizované scény.

„S kluky z Tata Bojs se znám v podstatě od 90. let, takže mi představa dokumentu o nich přišla naprosto přirozená. A protože mám jejich hudbu rád, taky hodně lákavá,” říká Marek Najbrt, jehož film bude zároveň dárkem k 35. narozeninám, které kapela příští rok oslaví. Spoluautorem scénáře je kromě režiséra také Robert Geisler, film vzniká v produkční společnosti KOZA Film.

Herečka Julia Robertsová
Pretty Woman slaví 55. Julia Robertsová se svých komplexů nezalekla, využila je

„Možná to vypadá, že jsme se místo dokumentu rozhodli natočit hraný film, ale není tomu tak. S nadhledem pojatá kvazifuturistická vědecko-fantastická linie je jen základním rámcem vyprávění, zábavnou osnovu, na kterou navěšujeme další, a celkově vzato podstatnější, materiál přibližující divákovi obraz kapely a její dosavadní cesty hudebním světem,” vysvětluje producent Petr Koza.

Osobitý koncept vyprávění umožní nejen fanouškům kapely vidět Milana Caise, Mardošu a ostatní tak trochu „jinak” a zároveň je provede takřka kompletní historií kapely s výhledem do budoucnosti.

Žádné mluvící hlavy

Tata Bojs ve své tvorbě vždy tíhli k promyšleným konceptům, proto by podle něj ani tento dokument neměl být prostým souhrnem faktů, situací a „mluvících hlav“. Film tatabojs.doc bude mít premiéru na podzim 2023 a vstoupí tak do pomyslné síně populární kapely, zahrnující už sedmnáct alb, jedenadvacet klipů, devět Andělů a dvě knihy. Koproducentem je Česká televize.

Alternativně-rockovou skupinu založili v roce 1988 Milan Cais (zpěv, bicí) a Mardoša (baskytara) na základní škole na pražské Hanspaulce. Po první napůl studiové a napůl živé nahrávce Šagali, Šagáli vydané v roce 1991 následovalo po šesti letech první řadové album Ukončete nás…! Mezníkem byl pro Tata Bojs přechod k velkému nadnárodnímu vydavatelství Warner Music s albem Futuretro (2000).

Zdeněk Mrkáček
Jedinečný, detailní, celovečerní. Režisér Mrkáček natočil dokument o Českém ráji

Definitivní zápis do českých hudebních vod přišel s koncepčním albem Nanoalbum, za které obdrželi v hlavních kategoriích od české akademie populární hudby čtyři ceny Anděl včetně ceny Skupina roku 2004.

Specifikem Tata Bojs je důraz na promyšlenou vizualitu všech projektů, designem alb počínaje a scénickým pojetím koncertů konče. O to se nejvíce staral Milan Cais, absolvent Akademie výtvarných umění a renomovaný český výtvarník. Současnou sestavu tvoří Milan Cais (zpěv, bicí), Mardoša (baskytara), Vladimír Bár (kytara), Jiří Hradil (klávesy) a Dušan Neuwerth (zvuk).