Ambiciózní herec František Filipovský (Martin Matejka) netuší, že jeho nezávazná improvizace na téma Lakomec vstoupí do dějin. Pro ministra informací Václava Kopeckého (Pavel Nečas) je to chvíle plná nervozity: přesvědčí soudruhy, že televizní vysílání je zlaté vejce komunistické propagandy? Mladý televizní technik (Braňo Holiček) je přenosem obrazu a zvuku na dálku fascinován a má práci, o jaké se mu nesnilo.

V roce 1953 pár desítek přijímačů v Praze, o dekádu později miliony diváků v celé zemi. Rodí se televizní národ. Pořad je o neznámé historii prvních let televizního vysílání z dílny režiséra Jana Bušty a scenáristy Radima Procházky.

„Mě předtím zaujalo v knize Martina Štolla Zrození televizního národa, jak se v roce 1958 při pátém výročí zahájení vysílání znovu natáčelo živé vystoupení Františka Filipovského z 1. května 1953," říká Radim Procházka. „Z rekonstrukce se v následujících letech stal ,autentický' archiv, trochu jako záběry Říjnové revoluce zrežírované Ejzenštejnem. Přišlo mi, že je to skvělá metafora televizní mentality, a sepsal jsem námět…"

Parta Analog! To je dokumentární film o bývalých televizních matadorech, jakými byli například hlasatelka Heda Čechová, zpravodajská moderátorka Kamila Moučková, režisérka Věra Jordánová, scenáristka televizních pohádek Anna Jurásková, kameraman Jiří Lebeda a další.

Všichni se znovu po desítkách let scházejí s odhodláním ještě jednou odvysílat komponovaný program stejně, jak se připravoval za jejich éry, v počátcích vysílání ČST. Vzniklou dokureality show ze zákulisí příprav natočil pro Českou televizi režisér Martin Dušek. ČT jej odvysílá v premiéře na dvojce zítra od 21 hodin.