Předchozí
1 z 6
Další

Lid versus Larry FlyntLid versus Larry FlyntZdroj: se svolením ČT2

Lid versus Larry Flynt

ČT2, 21. 1., 21.50 

V roce 1996 natočil Miloš Forman svůj snad nejkontroverznější snímek - životopis pornomagnáta nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem americké ústavy.

Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea.

D’Artagnanův skutečný příběhD’Artagnanův skutečný příběhZdroj: se svolením ČT

D'Artagnanův skutečný příběh

ČT2, 19. 1., 15.20

Kina v posledních dvou letech nabídla nové a poměrně odvážné zpracování slavných Dumasových příběhů Tří mušketýrů. Leccos je v nich jinak, hlavní čtveřice ale nechybí. Včetně mladičkého a živelného Gaskoňce.

Charles de Batz de Castelmore d'Artagnan byl však muž, jehož životní příběh je mnohem zajímavější, než aby sloužil jako pouhá literární předloha. Během století sužovaného četnými konflikty se stal nepostradatelným mužem hodným důvěry samotného krále Ludvíka XIV. A jelikož jej dnes spíše neprávem vnímáme jen jako Dumasova hvězdného hrdinu, ponořilo se několik nadšených historiků do polozapomenutých archivních materiálů s cílem objevit a ukázat světu, kým byl čtvrtý mušketýr doopravdy.

Muž z HongkonguMuž z HongkonguZdroj: se svolením ČT

Muž z Hongkongu

ČT2, 19. 1., 20.00

Multimilionář Artur Lempereu (Jean-Paul Belmondo) je znuděn životem doslova k smrti. Dříve, než si z nudy sám sáhne na život, mu jeho přítel a guru poradí, aby uzavřel životní pojistku. A tak se Artur pojistí na dva miliony dolarů, které v případě jeho smrti dostanou jeho snoubenka Alice a orientální přítel Goh, kterého požádá, aby najal profesionální zabijáky, kteří by ho zabili. Jenže právě když se tak stane, seznámí se Artur s okouzlující striptérkou Alexandrinou (Ursula Andressová) a najednou se mu strašně chce žít.

Nezbývá, než se pokusit uniknout všem nástrahám, které na něj najatí zabijáci chystají, a najít Goha. Ten prý však odletěl rozjímat do himálajského kláštera. Začíná bláznivá honička, která hrdinu zavede nejen do Tibetu a zasněžených himálajských velehor, ale také do tisíce a jedné nebezpečné situace. Je to už téměř šedesát let od chvíle, kdy se komedie Philippa de Brocy objevila na plátně. A přesto nestárne.

Terapie láskouTerapie láskouZdroj: se svolením Novy

Terapie láskou

Nova Cinema, 19. 1., 23.15

Americké drama Davida O. Russella (2012) je pozoruhodnou a jímavou sondou do lidských povah a emocí. Jeho hrdina, učitel dějepisu (Bradley Cooper) přistihl svou ženu Nikki při nevěře a jejího milence brutálně zbil. Během následující soudem nařízené ústavní léčby přišel o svou ženu, dům i práci.

Po propuštění z léčebny se vrací do domu rodičů a je odhodlaný změnit svůj život. Nejprve se však musí naučit zvládat své emoce. Klíčem k tomu může být třeba tanec… Vedle Coopera exceluje v této neobvyklé zjitřené romanci i Jennifer Lawrenceová.

Desatero podle RingaDesatero podle RingaZdroj: se svolením ČT

Desatero podle Ringa

ČT1, 20. 1., 21.20 

Dokument k osmdesátinám bubeníka, textaře, zpěváka, spisovatele, dramatika, principála, malíře, ale i neukázněného katolíka Františka Ringo Čecha. Ten je typickým příkladem renesanční osobnosti, a to se všemi pozitivními i negativními konotacemi, které toto sousloví přináší. Pražský rodák, jenž pochází z rodiny vídeňských Čechů, zasáhl do životů nás všech, aniž bychom si to uvědomovali. Ať už svými uměleckým počiny, nebo politickými názory. Ty bývají nezřídka označovány za kontroverzní. F. R. Čech je člověk, který pro svůj naturel nemůže být nikomu lhostejný. Jedna část společnosti ho obdivuje, ta druhá totálně zatracuje. 

Jackie BrownováJackie BrownováZdroj: se svolením ČT

Jackie Brownová

ČT2, 20. 1., 21.45 

Po mimořádném úspěchu snímku Pulp Fiction – historky z podsvětí bylo další dílo amerického režiséra Quentina Tarantina očekáváno s nevšedním zájmem. Po tříleté odmlce natočil kultovní tvůrce další kriminální příběh Jackie Brownová, vycházející z románu Rumový punč plodného amerického romanopisce Elmora Leonarda.

Příběh titulní hrdinky, černé letušky podřadné letecké společnosti, která pašuje z Mexika peníze pro samolibého obchodníka se zbraněmi a v zájmu vlastní bezpečnosti musí rozehrát komplikovanou partii podrazů, byl pro Tarantinovy příznivce určitým překvapením.

Vznikl znovu černý kriminální snímek, vyšperkovaný černohumornými scénami, ale už bez šokujících naturalismů. V hlavních rolích uvidíme Pam Grierovou, Samuela L. Jacksona, Roberta Forstera či Bridget Fondovou.