Předchozí
1 z 7
Další

Banditi, Billy Bob Thornton a Bruce WillisBanditi, Billy Bob Thornton a Bruce WillisZdroj: se svolením ČT

Banditi

ČT2, 1. 12., 21.45

Bruce Willis ještě v dobrých časech, než ho od filmu odstřihla nemoc. I tohoto herce uvidíme ve snímku Banditi, méně známém filmu amerického režiséra Barryho Levinsona, jenž se proslavil působivým příběhem sourozenců Rain Man (1988), za nějž dostal Oscara. Jeho filmografie ale obsahuje i jiné žánry, například komedie, k nimž se řadí právě komediálním krimi Banditi (2001). Jeho hrdiny jsou dva bankovní lupiči Joe (Bruce Willis) a Terry (Billy Bob Thornton), jejichž pracovní metoda je jednoduchá a účinná.

V předvečer naplánované akce proniknou do domácnosti ředitele banky, vezmou ho i s rodinou jako rukojmí a následující den ho ještě před příchodem ostatních zaměstnanců přinutí otevřít sejf. Všechno krásně funguje do doby, než se oba kriminálníci seznámí s přitažlivou leč frustrovanou Kate (Cate Blanchettová). Snímek je postaven na hvězdném hereckém obsazení (Thornton a Blanchettová byli za své výkony nominováni na Zlatý glóbus) a na budování paradoxních situací, jež vznikají díky naprosté rozdílnosti obou hlavních protagonistů.

Zdroj: Youtube

Pat Garrett a Billy KidPat Garrett a Billy KidZdroj: se svolením ČT

Pat Garrett a Billy Kid

ČT2, 2. 12., 22.15

Píše se rok 1881 a v městečku Old Fort Sumner v Novém Mexiku pořádá známý psanec Billy Kid se svými kumpány závody ve střílení. Nečekaně se tu objeví jeho bývalý parťák a přítel Pat Garrett, tentokrát ve funkci nového šerifa města Lincoln. Pat Garrett vyzve Billyho, aby rychle opustil kraj, jinak ho musí zabít. Od této chvíle nastává nelítostná válka, honička na život a na smrt. Přitom mezi oběma muži hraje stále roli bývalé přátelství…

Baladicky laděný western Sama Peckinpaha zaujme řadou drsných i básnivých scén, napjatou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Hlavní role vytvořily dvě velké osobnosti. James Coburn, který se zapsal do divácké paměti jako představitel tvrdých mužů ve filmech Sedm statečných, Kapsy plné dynamitu, Velký útěk nebo 700 mil v sedle, a Kris Kristofferson, jehož původní kariéra zpěváka country postupně přivedla i na filmovou dráhu.

Zdroj: Youtube

Legendární partaLegendární partaZdroj: se svolením Novy

Legendární parta

Nova Cinema, 1. 12., 20.00

Animovaný film amerického tvůrce Petera Ramseyho z roku 2012 líčí příběh čtyř strážců, které před dávnými časy vyvolil kouzelný Měsíc. Kvartet bdí nad dětmi z celého světa a chrání je. Když jsou děti ohroženy temným stínem, který chce zahalit svět strachem a beznadějí, povolává Měsíc do služby pátého strážce, Jacka Frosta.

Jenže Jack o práci strážce nestojí, smyslem jeho života není chránit děti, ale bavit se a provádět mrazivé neplechy. Proto se parta superhrdinů dá dohromady a pokusí se zloducha, který chce vzít dětem radost ze života, zastavit… Scénář vznikl na motivy knižní předlohy Williama Joyceho.

Zdroj: Youtube

 Muži v černém: Globální hrozba Muži v černém: Globální hrozbaZdroj: se svolením Novy

Muži v černém: Globální hrozba

Nova, 2. 12., 20.20

Americká sci-fi komedie z roku 2019 se vrací do světa mužů, jejichž starostí je nyní celá Země, kam se rozšířil i jejich úhlavní nepřítel z vesmíru. Zkušený agent a začínající agentka čelí dosud největšímu globálnímu ohrožení, zákeřnému dvojímu agentovi, který na sebe dokáže vzít jakoukoli podobu, včetně samotných mužů v černém.

Režisér F. Gary Gray obsadil do pokračování úspěšné série podle komiksů Lowella Cunninghama herce Chrise Hemswortha, Tessu Thompsonovou, Liama Neesona a Emmu Thompsonovou.

Zdroj: Youtube

Krásy čínské krajinyKrásy čínské krajinyZdroj: se svolením Primy

Krásy čínské krajiny

Prima ZOOM, 2. 12., 20.00

Čína je zemí různých typů krajin, které oplývají dechberoucí krásou. Najdeme tam husté a bujné deštné pralesy, větrem ošlehané náhorní plošiny, ostře řezané vápencové krasy, takřka nekonečná rýžová pole, ale i vysoké hory sahající zdánlivě do nebes. V každé z oblastí žijí jedinečná a neuvěřitelná zvířata. Pojďte se za nimi podívat.

Vydavatelství Lonely Planet zveřejnilo seznam top destinací pro rok 2024. Žebříček má 5 kategorií, vždy po 10 místech. Seznamu Best in Travel v kategorii Země vévodí Mongolsko. Hodnotitelé doporučují navštívit tradiční jurty a jízdu na koni krajinou
Trendy v cestování pro rok 2024: Projděte se Prahou, radí uznávaný průvodce

Dvoudílný dokument se zabývá rozmanitostí životního prostředí a divoké přírody v různých koutech pozoruhodné a stále ještě exotické země nebeského draka. Zároveň odhaluje, jakým způsobem krajina ovlivnila místní obyvatele, jejich kulturu a zvyky. Zaměří se na geografii každého z vybraných regionů i seznámení s druhy zvířat.

AmyAmyZdroj: se svolením ČT

Amy

ČTart, 2. 12., 20.15

Toužila po opravdové lásce a hudební slávě. Geniální popová hvězda Amy Winehouse toho druhého dosáhla, ale zaplatila za to krátkým životem. Česká televize přináší tragický příběh vzestupu a pádu sedmadvacetileté superhvězdy britského neosoulu v dokumentárním filmu plném skvělé muziky.

Film Asifa Kapadii získal desítky ocenění včetně Oscara i Grammy, v české premiéře ho před několika lety představil karlovarský festival. Je tragicky symbolické, že zpěvaččinou poslední nahrávkou byl jazzový duet evergreenu Body and Soul s Tonym Bennettem, kdy tato popová ikona naposled zamířila mezi velké jazzové zpěvačky. Měla božský hlas, hamižného otce a prachmizerného partnera.

Zdroj: Youtube

SlovoSlovoZdroj: se svolením ČT

Slovo

ČT1, 3. 12., 20.15

Druhý celovečerní film Beaty Parkanové líčí příběh manželů z okresního města na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Dali si kdysi slovo, že budou stát vždy při sobě a nepřekročí mravní hranice. To ovšem neplatí pouze pro jejich osobní vztah, ale i pro postoje v práci i vůči okolní společnosti. Václav je respektovaný notář, který nikdy nezneužíval svého postavení, je však pod neustálým politickým tlakem maloměsta.

Různí úředníci ho přesvědčují o nutnosti vstupu do KSČ, což zesílí po okupaci v srpnu 1968 a při nastupující normalizaci. Václav trvá na svých zásadách, je typicky absurdním a anonymním postupem zbaven svého místa a celé rodina se musí odstěhovat. Minimalisticky vyprávěný příběh byl oceněn hlavní cenou na festivalu v Karlových Varech 2022 a Martin Finger získal za ztvárnění své role Českého lva za mužský herecký výkon.

Zdroj: Youtube