Předchozí
1 z 7
Další

Ďábelsky váš, Alain Delon a Santa BergerováĎábelsky váš, Alain Delon a Santa BergerováZdroj: se svolením České televize

Ďábelsky váš

ČT2, 26. 5., 20:00

Pierre Lagrange má vážnou automobilovou nehodu. Když se v nemocnici probere, všichni mu tvrdí, že je Georges Campo a starostlivá krásná žena u jeho lůžka je jeho vlastní manželka. Pierre se zprvu nebrání a nechá se odvézt na krásný zámek, kde se má zotavit z nehody a především se mu tam má vrátit paměť. Paměť se mu sice v krátkých záblescích vrací, ale je to paměť Pierra, bývalého vojáka a ne bohatého, krutého Georgese.

tinMezi návraty ke klasickému francouzskému filmu 60. let nemůže chybět režisér Julien Duvivier, který do hlavních rolí obsadil Alaina Delona a Sentu Bergerovou.

Tina TurnerTina TurnerZdroj: se svolením České televize

Tina Turner v Lucerně

ČT art, 26. 5., 21:40

První část koncertu světové rockové legendy při její první návštěvě Prahy v roce 1981. Zpěvačka proslulá mimořádným talentem, nezaměnitelným hlasem a strhující energií zemřela ve středu 24. května ve věku 83 let. V záznamu koncertu, speciálně přidaném do vysílání na její počest, si můžete připomenout její strhující pěvecký výkon a jiskru.

RevizorRevizorZdroj: se svolením České televize

Revizor

ČT1, 27. 5., 15:40

Vlasta Burian byl nezvládnutelným hereckým živlem. Jeho nechuť ke zkouškám, improvizace a extempore na jevišti i ve filmových ateliérech byly pověstné. Platil na něj jediný člověk – Martin Frič. S Burianem natočil tři filmy, v nichž publikum svého miláčka téměř nepoznávalo, protože jeho projev byl uměřený, pečlivě propracovaný a respektující okolí.

Jedním z těchto snímků je přepis satirické komedie Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor z roku 1933. Pro film jej přeložil a spolu s Václavem Šolínem (pseudonym Václava Wassermana) scenáristicky upravil herec a spisovatel Václav Menger. Nad literární a etnografickou přesností filmu bděl znalec ruské literatury Bohumil Mathesius.

V jejich spolupráci vznikl věrný přepis díla, i když Gogolova kritika ruské maloměšťácké společnosti byla zmírněna a dostala smířlivější tvářnost. Chlestakov se ve Fričově a Burianově pojetí stal postavou téměř sympatickou.

Tajemství ztracené archyTajemství ztracené archyZdroj: se svolením Primy ZOOM

Tajemství ztracené archy

Prima ZOOM, 26. 5., 22:10

Už mnoho století se odborníci snaží najít legendární náboženské artefakty popsané v Bibli. K nejzáhadnějším a nejvyhledávanějším z nich patří tajemná archa úmluvy. Ve dřevěné truhle vykládané zlatými deskami, která je jedním z nejvýznamnějších symbolů víry, měly být uloženy dvě destičky s Deseti přikázáními. Kde by archa mohla být ukryta, vědcům už dlouho vrtá hlavou. Kam se poděla? A proč zůstává tak tajuplná?

V historickém snímku Tajemství ztracené archy se skupina expertů odráží od nejnovějších vědeckých poznatků a pátrá po odpovědích.

Kamarád do deštěKamarád do deštěZdroj: se svolením České televize

Kamarád do deště

ČT1, 28. 5., 16:05

Ve filmu režiséra Jaroslava Soukupa se sešla v té době populární dvojice – Sagvan Tofi a Lukáš Vaculík. Tofi ztvárňuje číšníka Michala, který pracuje v jedné vinohradské restauraci pod vedením vrchního Kadlece (Karel Augusta). Jednoho dne, když Michal odváží denní tržbu do banky, jej přepadne a okrade maskovaný lupič. Michal si netroufá přepadení ohlásit, protože je v podmínce. Svěří se s problémem svému nejlepšímu kamarádovi, taxikáři Tomášovi (Lukáš Vaculík). Ten si kvůli němu na vysoký úrok vypůjčí šedesát tisíc od šéfa vekslácké party.

Michal tak sice odevzdá peníze do banky, avšak oba kamarádi se ocitnou v neřešitelné situaci, neboť dluh je ještě větší a oni nejsou schopni jej splatit. Ke svému překvapení ovšem zjistí, že přepadení Michala zorganizoval právě vedoucí Kadlec se svým zetěm Burešem (Andrej Hryc). Od té chvíle začnou nerozluční kámoši pracovat na chytrém podrazu.

Zdroj: Youtube

Pasažéři

Nova CINEMA, 27. 5., 20:00

Při rutinní vesmírné cestě k novému domovu jsou dva hibernovaní pasažéři kosmické lodi následkem poruchy probuzeni o devadesát let dříve, než bylo plánováno. Zatímco se Jim (Chris Pratt) a Aurora (Jennifer Lawrence) smiřují se skutečností, že budou nuceni prožít zbytek života na palubě luxusní lodi, zjišťují, že mezi nimi vzniká cosi více než přátelství. Až do okamžiku, kdy odhalí, že se celá loď ocitá v obrovském nebezpečí. Jim a Aurora jsou teď těmi jedinými, kdo může zachránit životy pěti tisíc spících pasažérů.

Zdroj: Youtube

Tichý společník

ČT1, 28. 5., 20.10

Fatální nedostatek místa na hřbitově. Problém, který musejí ze dne na den začít řešit obyvatelé moravské vesničky. Místní pobuda Mira Malina (Ondřej Malý) má zlepšovák, rakve se budou pohřbívat svisle, nebožtíkům je to jedno a uspoří se místo. Bláznivý nápad obecního blázna vezme městská rada vážně, což rozproudí debatu od tématu posmrtného života až k problémům s islámem a přistěhovalci nejen na radnici, ale i v hospodě.

Své starosti má i Mirova nenaplněná láska, kamarádka Lenka (Klára Issová), která touží po dítěti, a její otec (Bolek Polívka), který potřebuje ze dna zatopené přehrady dostat bednu se slivovicí. Ve filmu režiséra Pavla Göbla dále hrají Pavel Řezníček, Hana Vagnerová či Vratislav Brabenec.