Předchozí
1 z 6
Další

České století s Pavlem Kosatíkem a Robertem SedláčkemZdroj: se svolením České televize

České století

ČT2, 29. 9., 21:40

Den po Mnichovu 1938. Válečné drama z cyklu Roberta Sedláčka (2013), jež rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Prezident Beneš a plukovník Moravec. Jeden chce klid a přežití, druhý zničující válku. Jeden budoucí vítěz, druhý budoucí zrádce národa, přesto spolu jejich osudy souvisejí. U scénáře se sešli režisér a Pavel Kosatík, hrají Daniel Landa, Martin Finger, Karel Dobrý aj.

Příběhy písní. Aretha FranklinPříběhy písní. Aretha FranklinZdroj: se svolením České televize

Příběhy písní

ČT art, 29. 9., 21:50

Aretha Franklin. Zpěvačka, skladatelka a pianistka, jedna z nejvýznamnějších tvůrkyň soulové hudby. Na scéně se pohybovala přes padesát let, získala celkem 18 cen Grammy, čímž se stala druhou nejúspěšnější držitelkou této ceny v historii. Inspirovala řadu zpěvaček, mj. Janis Joplinovou, ale i Marii Rottrovou nebo Věru Špinarovou. Zemřela před pěti lety, ale její geniální hlas žije dál. Připomene ho v repríze další díl britské série z roku 2020.

ParazitParazitZdroj: se svolením České televize

Parazit

ČT2 2. 10, 21:40

Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (Snowpiercer, Okja) má za sebou úctyhodnou cestu světovými kiny i festivaly a na kontě řadu cen včetně čtyř Oscarů. Sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy?

Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek i osobitý komentář k sociálním poměrům v režisérově zemi.

Parazit byl oceněný Zlatou palmou a podle mnohých ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.

Zdroj: Youtube

Zelená míle

Nova 30. 9., 21:30

Paul Endecomb se vrací ve vzpomínkách do roku 1935, kdy byl zaměstnán v louisianské věznici jako hlavní dozorce. Tenkrát se tam setkal s výjimečným mužem obdařeným velkým srdcem i nadpozemskými schopnostmi, neprávem odsouzený na smrt za vraždu dvou malých holčiček. V té době trpěl Paul těžkým zánětem močového měchýře a také neměl šanci zbavit se sadistického, všemi nenáviděného dozorce Percyho.

Když se během šokujícího setkání s ním dočká zvláštního zázraku (černoch jej podivným zásahem zbaví bolestivého zánětu), uvědomí si, že má tu čest s mimořádnou osobností. Coffey podobně vyléčí ženu správce věznice, ke které ho tajně v noci převezou, dokonce oživí cvičenou myš jednoho vězně, kterou zabil zlomyslný Percy. Svůj definitivní rozsudek smrti však očekává odevzdaně a bez hořkosti..

Režisér Frank Darabont obsadil do filmu z roku 1999 do hlavních rolí Toma Hankse a Michaela Clarke Duncana. 

SedmSedmZdroj: se svolením Novy

Sedm

Nova Cinema 30. 9., 22:20

Zkušený detektiv Somerset má sedm dnů do důchodu a rozhodně si nepadne do oka se svým nástupcem, sebevědomým Millesem. Společně jsou však přiděleni k případu, mrtvole nestvůrně tlustého muže. Vyjde najevo, že ho někdo nutil celé tři dny jíst, a pak jen stačilo kopnout ho do břicha. V žaludku je nalezen lístek se slovem obžerství.

Následující den je objevena další mrtvola, tentokrát známého obhájce. Na místě činu objeví Mills slovo lakomství. Somerset přijde s teorií, že bude následovat dalších pět mrtvých, protože sadistický psychopat zabíjí podle sedmi smrtelných hříchů. To se také začne dít. Postupně se dostanou vrahovi na stopu, ale ukáže se, že i to byl jeho zvrácený záměr. V hledáčku má totiž ještě jednu oběť…

V bravurním thrilleru Davida Finchera z roku 1995 excelují Morgan Freeman, Brad Pitt a Kevin Spacey.

České dějiny i občané Ztraceni v Mnichově s Petrem ZelenkouZdroj: se svolením České televize

Ztraceni v Mnichově

Čt art 30. 9., 21:50

Sir „P“, mluvící papoušek šedý, který patřil francouzskému premiérovi Daladierovi, se na pozvání Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob mnichovské dohody. Dodnes opakuje po Daladierovi některé důležité věty. Česká strana se pokusí se sirem uspořádat tiskovou konferenci, papouška ale za dramatických okolností unese bulvární novinář Pavel a trochu nechtěně rozpoutává mezinárodní politický skandál.

Na pozadí událostí sledujeme Pavlovu snahu vyrovnat se s krizí středního věku, jeho odchod z práce, od manželky a sblížení s opeřeným hrdinou. Papoušek se stává klíčem k chybějícímu smyslu jeho života.

V černé komedii Petra Zelenky uvidíme mj. Martina Myšičku a Marka Taclíka.