Předchozí
1 z 7
Další

Byl jednou jeden králByl jednou jeden králZdroj: se svolením TV Prima

Byl jednou jeden král

Prima MAX, 10. 5., 20.00

Král Já I. v podání Jana Wericha má tři dcery – Drahomíru (Irena Kačírková), Zpěvanku (Stella Májová), nejvíce však miluje svou nejmladší Marušku (Milena Dvorská). Ta ho ovšem raní, když mu na otázku – jak ho má ráda – odpoví, že jako sůl. Král Marušku vyžene a zakáže v království používat sůl. Tím ale způsobí mnoho trampot všem i sobě. Teprve návrat Marušky, která tu dobu prožila u hodné stařenky-kořenářky (Terezie Brzková) a mladého rybáře (Vladimír Ráž), a dar stařenky v podobě nevyčerpatelné solničky, ukončí všechna strádání. Potvrdí se tak lidová moudrost, že sůl je nad zlato a láska je solí života. V barevné filmové pohádce opět zvítězí dobro nad zlem a moudrost nad hloupostí.

Pohádka Byl jednou jeden král je dnes klasikou
KVÍZ: Byl jednou jeden král. Dokážete doplnit hlášky z oblíbené pohádky?

Evergreen: Yvetta SimonováEvergreen: Yvetta SimonováZdroj: se svolením Supraphonu

Evergreen

ČT1, 11. 5., 21.20

Narodili se v první polovině minulého století. Na vrcholu popularity byli před padesáti a více lety. Petra Černocká, Pavel Sedláček, Yvetta Simonová, Karel Kahovec, Viktor Sodoma, Josef Zíma. Patří do kategorie seniorů, ale svůj věk neřeší. Dnes, stejně jako před padesáti a více lety, vystupují a baví obecenstvo. Co je k tomu žene? Jak se udržují v kondici, kdo tvoří jejich publikum? Proč mají lidé stále v oblibě staré šlágry? To jsou základní otázky, které zajímají tvůrce tohoto dokumentárního filmu. Filmu, který je sice trochu nostalgický, ale především chce být filmem zábavným a optimistickým. Stejně optimistickým, jako jsou jeho protagonisté.

Kouzelná chůva Nanny McPheeKouzelná chůva Nanny McPheeZdroj: se svolením TV Nova

Kouzelná chůva Nanny McPhee

Nova, 11. 5., 15.05

Sedm rozpustilých dětí, které s důmyslnou rafinovaností vyhnaly z domu sedmnáct chův, zdaleka není jedinou starostí ovdovělého pana Browna. Krachujícího majitele pohřebního ústavu drží nad vodou jenom štědré příspěvky jeho panovačné tety Adelaide, která je ovšem rozhodnutá svůj finanční kohoutek zavřít, pokud se pan Brown do měsíce znovu neožení. V rodinném filmu, který vznikl v koprodukci Francie, USA a Velké Británie, hrají Emma Thompsonová, Colin Firth, Kelly Macdonaldová, Thomas Brodie-Sangster, Eliza Bennettová, Raphaël Coleman či Angela Lansburyová.

Noc na KarlštejněNoc na KarlštejněZdroj: se svolením TV Prima

Noc na Karlštejně

Prima, 11. 5., 15.20

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát. Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení.

Ve filmovém muzikálu režiséra Zdeňka Podskalského se zaskvěli Vlastimil Brodský jako Karel IV. a Jana Brejchová coby Eliška Pomořanská. Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová.

RobinsonkaRobinsonkaZdroj: se svolením ČT

Robinsonka

ČT1, 12. 5., 16.10

Čtrnáctiletá Blaženka Borová (Miroslava Šafránková) tráví s několika kamarádkami bezstarostné léto na táboře, když je její pobyt nečekaně ukončen. Narodil se jí totiž tolik očekávaný bráška Petřík. Jenže, vzápětí se Bláža dovídá, že maminka bohužel zaplatila cenu nejvyšší. Život jde i přes nesmírný zármutek dál…

Petřík zatím zůstává v kojeneckém ústavu, tatínek (Petr Kostka) pokračuje ve své profesi taxikáře a náhle dospělá Blažena přebírá maminčinu roli v domácnosti. Učí se vařit, prát, nakupovat – najednou jí připadá spousta věcí neznámá, nepřátelská, a tak si vytvoří svůj imaginární svět osamělého Robinsona Crusoa, který jí pomáhá tyto překážky zdolat. A vedle chápavého taťky je tady i hodná sousedka Tonička (Jaroslava Obermaierová), která jí podá pomocnou ruku. I spolužák Jarda (Vladimír Dlouhý) si všimne, jak to Blažence sluší. Velmi rád ji učí jezdit na kole, které se teď stává dívčiným toužebným, ale nedostupným přáním. Film natočil podle knižní předlohy Marie Majerové režisér Karel Kachyňa, od jehož narození nedávno uplynulo sto let.

Cyrano z BergerakuCyrano z BergerakuZdroj: se svolením ČT

Cyrano z Bergeracu

ČT art, 12. 5., 21.35

Ocitáme se v Paříži v roce 1640. Cyrano z Bergeracu, muž nápadný především svým nosem, ale o nic méně svým vtipem, pohotovostí a básnickým rýmem se zamiluje do své krásné sestřenky Roxany. O tu se uchází i hrabě de Guiche – ženatý mlsný kocour. Roxanino srdce však patří mladému kadetovi ze Cyranova pluku, Kristiánovi. Roxana žádá Cyrana o pomoc a ochranu mladíka – a Cyrano, ač nešťasten, souhlasí. A tak se stane, že z úst i pera Kristiána vycházejí nádherné verše, jejichž autorem je Cyrano. Roxana se zamiluje a sama netuší, že víc do veršů, krásných slov než do samotného Kristiána. Zhrzený de Guiche se mstí – a muži musí do války. Roxana spěchá za tím, jehož dopisy si tiskne na svá ňadra…

Francouzská adaptace Cyrana z Bergeracu režiséra Jeana-Paula Rappeneaua je snad možná vůbec nejlepší filmovou adaptací tohoto klasického díla Edmonda Rostanda. Okamžitě po svém uvedení se film setkal s diváckým ohlasem nejen ve Francii, ale i mimo Evropu. Největší podíl na světovém úspěchu má Gérard Depardieu, scénář a vynikající režie.

Pyšná princeznaPyšná princeznaZdroj: se svolením TV Nova

Pyšná princezna

Nova Cinema, 12. 5., 10.25

Král Miroslav se vydává do Půlnočního království, aby v převleku za zahradníka zbavil princeznu Krasomilu pýchy. Nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – kvůli proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení…

Půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Potěší ale v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však ještě jmenovala Kohoutová. Krále Miroslava ztvárnil Vladimír Ráž. V dalších úlohách se zaskvěli Stanislav Neumann, Miloš Kopecký, Karel Effa, Gustav Heverle či Josef Hlinomaz.