Řady těchto celebrit nyní rozšířila herečka Maggie Gyllenhaalová, kterou známe mimo jiné z filmů Temný rytíř, Donnie Darko nebo Sekretářka. Pro svůj režijní debut si vybrala knižní předlohu Temná dcera (v originále výstižnější Lost Daughter), která vyšla předloni i u nás. Italská spisovatelka píšící pod pseudonymem Elena Ferrante, kterou čeští čtenáři znají díky tetralogii Geniální přítelkyně, už mnohokrát prokázala dobrou znalost ženské duše a jejích temných míst.

Nejlepší debut loňského roku

Motivy touhy, svobody, kreativity a mateřského selhání variuje i v této útlé novele. Není divu, že americkou herečku zaujala. Hrdinkou je Leda, profesorka anglické literatury na florentské univerzitě (odkud pocházejí téměř všechny hrdinky románů Eleny Ferrante). Kdysi odtamtud utekla, aby se vdala a porodila dvě dcery. Po letech, už rozvedená a bez dospělých dcer, odpočívá na pláži v jižní Itálii a cítí se spokojeně a svobodně. Setkání s mladou, živočišnou matkou malé holčičky v ní však probudí vzpomínky na neblahou minulost a pocity viny…

Benedict Cumberbatch v Síle psa
Vysvoboď duši mou. Antiwestern Síla psa je nelítostnou studií vztahů

Gyllenhaalová upravila knihu pro filmovou adaptaci a zkrátila úvod. Představuje Ledu jako svobodně uvažující padesátnici, jež stále touží žít naplno a vstřebávat všechna zajímavá setkání a životní inspirace, pere se však se stínem ve své duši. Pochopit všechny zákruty její mysli a chování i vnořit se mozaiky pocitů a dalších postav není pro každého diváka snadné.

Přesto se herečce podařilo vykreslit hrdinku i atmosféru přímořského prostředí přesvědčivě. Vděčí za to i hlavní představitelce, vynikající britské herečce Olivii Colman. Od newyorských kritiků získal film cenu za nejlepší debut roku 2021 a od jeho konce se uchází o diváckou pozornost na Netflixu.