Skoro 20 let hrál budoucí Danny Ocean jen v televizních seriálech, než mu jeden z nich – Pohotovost – otevřel cestu na stříbrné plátno. Od té doby natočil třicítku filmů, z nichž nejznámější je série krimikomedií Dannyho parťáci, komiksová adaptace Batman a Robin či westernová roadmovie Bratříčku,kde jsi?, za niž dostal první Zlatý glóbus. Jeho kariéru ale zdobí i jiné čestné tituly – válečné drama Tenká červená linie, politický thriller Syriana, televizní retro Dobrou noc a hodně štěstí, advokátní drama Michael Clayton, černá komedie Muži, co zírají na kozy nebo osobité filmy bratrů Coenových: kromě Bratříčka také Nesnesitelná krutost a Po přečtení spalte.

Na začátku byla Pohotovost…

V posledních letech se syn novináře pouští stále častěji do politických témat. „Hodně lidí v této zemi do 11. září ani pořádně netušilo, jaký je rozdíl mezi Izraelcem a Arabem. O Blízkém východě věděli asi tolik, že tam žijí podivní lidé s ručníky na hlavách. Syriana byla pokusem ukázat světu, že většina Američanů v tom dodnes nemá úplně jasno,“ řekl Clooney ke snímku, který mu vynesl v roce 2006 Oscara za vedlejší roli a Zlatý glóbus a který i produkoval.

Atraktivní zevnějšek mi dlouho nevydrží, říká

„Obávám se, že mi atraktivní zevnějšek dlouho nevydrží, a tak jsem se vrhl na režii,“ říká vítěz řady anket o nejpřitažli­vějšího muže, nominovaný na Zlatého medvěda již za svůj režijní debut z roku 2002 Milujte svého zabijáka. Šest nominací na Oscara a několik cen v Benátkách získal jeho režijní počin Dobrou noc a hodně štěstí – černobílá rekonstrukce sporu televizního komentátora se senátorem Josephem McCarthym, jenž v 50. letech proslul „honem na komunisty“.

Režisér politických dramat

Clooney prý nechce být považován za „angažovaného“ režiséra; před pár lety to doložil například romantickou komedií o fotbale Tvrdé palice. Nicméně k politickým tématům ho to stále táhne – na podzim by mělo mít v USA premiéru drama The Ides of March (Březnové Idy) o zákulisí kampaně prezidentských voleb.

(s pomocí čtk)