Začal jako amatérský kulturista a kvůli prvním závodům dokonce dezertoval z rakouské armády. Uspěl a nastartoval jednu z nejzajímavějších a dodnes nejinspirativnějších kariér uplynulého století. Jak jinak popsat dráhu muže, který začal v podceňovaném a vysmívaném sportu, postupně se stal úspěšným hercem a nakonec dokonce velmi úspěšným politikem. Navíc vše mimo rodnou zemi.

Ilustrační foto
Simpsonovi se dočkají druhého celovečerního filmu pro kina

Na plátně se začal objevovat v sedmdesátých letech. Ale jeho přízvuk byl tak příšerný, že jeho text musel být předabován. Skutečnou hvězdou se stal až na počátku osmdesátých let díky roli Barbara Conana. Tím začala éra řady veleúspěšných akčních snímků, jimž dominovaly Arnoldovy svaly.

Zdroj: Youtube

V devadesátých letech se filmaři pokusili využít také jeho komediální talent, což vedlo k poněkud podivným filmům jako Junior (Arnold hraje těhotného muže) nebo Policajt ze školky (Arnold se stará o bandu dětí). Skutečně povedenou komedií se staly až opulentní Pravdivé lži, v nichž znovu spojil síly s tvůrcem Terminátora Jamesem Cameronem.

Jan Svěrák
Jan Svěrák: Naše pohodlná doba přeje dětinštění

Postupem času se dostal do první herecké ligy, kde od devadesátých let zůstává dodnes.

Největší ambasador fitness sportu dokázal svou popularitu z filmů zužitkovat i jinak. V roce 2003, již jako americký občan a hrdý republikán, byl zvolen guvernérem Kalifornie, kterým zůstal až do roku 2011.

Věděli jste, že…

… Guinnessova kniha rekordů označila Arnolda Schwarzeneggera za „nejlépe vysportovaného muže v dějinách lidstva“?
… kvůli prvním závodům dezertoval z rakouské armády? Zároveň byl prvním americkým civilním občanem, který vlastnil vojenské vozidlo Hummer.
… dodnes drží světový rekord v počtu vítězství v profesionálních kulturistických soutěžích? Mr. Universe získal celkem pětkrát, Mr. Olympia se stal dokonce sedmkrát.
… za svůj život sklidil řadu ocenění, z filmových má ale pouze Zlatý glóbus, který získal hned na začátku kariéry? V roce 1977 převzal glóbus za nejlepší herecký debut díky výkonu ve snímku Zůstaň hladový.
… ne všichni mají jeho herecký styl v lásce, za svou dlouhou kariéru byl celkem osmkrát nominován na Zlatou malinu (opak Oscarů), nevyhrál však ani jednou? Pro zajímavost: jeho velký herecký konkurent Sylvester Stallone tuto anticenu naopak získal hned čtyřikrát, což je nejvíc v historii.
… ve vrcholné kondici měl nejslavnější kulturista historie následující míry: 145 cm (hrudník), 86,4 cm (pas), 56 cm (biceps), 72,4 cm (stehno) a během sezony vážil 106,6 kg, mimo sezonu 117,9 kg?
… jeho otec v roce 1938 dobrovolně vstoupil do nacistické strany?
… patří k nejlépe placeným hercům historie a hodnota jeho majetku dosahuje 300 milionů dolarů?