„Omlouvám se za dlouhé mlčení. Balil jsem káru a teď už mířím domů. Po 17 letech jsme dokončili natáčení Muže, který zabil Dona Quijota. Muchas gracias celému týmu a všem, kteří nám věřili. Quijote žije!" napsal někdejší člen slavných Monty Python minulý týden na svém Twitteru po poslední klapce k filmu, který ho vystavil nebývale těžké a dlouhé zkoušce. Vpravdě quijotovský zápas, který se trochu podobá odysee Václava Marhoula k jeho Nabarvenému ptáčeti (jež nyní konečně točí), Gilliam vyhrál. Doufejme jen, že ho nečeká stejný úděl jako jeho hrdinu ve chvíli prozření…

Prokletý film
I s přípravami zabral životní projekt Gilliamovi bezmála dvacet let. Scénář na motivy osudů Cervantesovy rytíře smutné postavy napsal s Tonym Grisonim, s nímž pracoval krom jiných i na titulu Strach a hnus v Las Vegas (u nás se promítal roku 1999). Natáčení započalo v roce 2000, před kameru nastoupili Johnny Depp a Jean Rochefort.

Projekt jako by však byl prokletý. Od prvních chvil pronásledovala režiséra a jeho štáb šňůra katastrof a technických potíží, počínaje krupobitím, jež zničilo filmovou techniku, přes záplavy a průlety stíhaček rušících klapky až po nemoc v hereckém obsazení. Jean Rochefort musel odjet do Francie a podrobit se operaci. Gilliam natáčení po šesti dnech zastavil. Nevídaný počet překážek, jaké předtím ve své profesi nezažil, ho inspiroval k dokumentárnímu filmu o filmu Ztracen v La Mancha, který vznikl v roce 2002.

| Video: Youtube

Terry Gilliam ani ve chvílích zmaru a beznaděje neztratil smysl pro humor: trailer k filmu o nezdaru filmu – k dokumentu Ztracen v La Mancha

„Možné další zafinancování zkrachovalo asi před měsícem a půl," přiznal po osmi letech na filmovém festivale Deauville, kdy to vypadalo, že by mohl natáčení obnovit. „Právě teď jsem tu vlastně vůbec neměl být, podle plánu jsem měl točit." Ani opakovaná přerušení jej nepřiměla film defintivně stopnout. „Robert Duval bude Quijote a počítám s obsazením Ewana McGregora. Momentálně hledáme nové zdroje financí," řekl tehdy. Ani v dalších letech se ale smutný rytíř nehnul z místa.

Režisér, který má na kontě filmy 12 opic, Král rybář či Kletba bratří Grimmů a který letos na podzim oslaví sedmasedmdesáté narozeniny, to ale nevzdal. Pro časopis Variety loni v Cannes své útrapy shrnul: „Ten film už musí vypadnout z mého života, abych mohl dožít zbytek, který ještě mám…"

Snílek a romantik
Podařilo se. Teď je se svým Quijotem zavřen ve střižně a až film spatří světlo světa, uvidíme na plátně trochu jiné obsazení. Škoda Deppa i Rocheforta. Nicméně věřme, že i Adam Driver (známý mj. ze snímku Mlčení), Jonathan Pryce, zkušená bondgirl Olga Kurylenko a Stellan Skarsgård v Gilliamově projektu také obstáli. Distribuci věhlasného dobrodružného snímku Muž, který zabil Dona Quijota přebírá u nás Bioscop, premiéra v zahraničí i českých kinech je ohlášena na příští rok.

„Byli jsme Quijotem pohlceni tak dlouho, že původní koncepce založená na utajeném projektu se stala poněkud surreálnou. Leckdo s rozumem v hrsti by to před lety vzdal, ale snílci nakonec vyhrávají. Díky všem fantastům a příznivcům, kteří nás nejen finančně podpořili a kteří vydrželi tuhle nekonečnou cestu jednoho snu," vzkázal Gilliam ve Variety fanouškům i spolupracovníkům.

A ve shodě s hrdinou, jenž jde za vidinou svého osobitého štěstí a lásky dodává: „Don Quijote je snílek, idealista a romantik předurčený k tomu nebrat limity reálného života vážně a kráčející bez ohledu na neúspěchy. Stejně jsme k tomu přistoupili i my…"