Pozornost od publika přijímal s radostí, na červeném koberci dal ale prostor svým ladým kolegům z filmu – především Austinu Butlerovi, jenž ztvárnil v Luhrmannově novince titulní roli, legendární rokenrolovou hvězdu 60. let Elvise Presleyho. Tom Hanks hraje ve filmu jeho manažera Colonela Toma Parkera, jenž sehrál v Presleyho kariéře zásadní roli, ale k němuž měl nicméně zpěvák kontroverzní vztah.

Žhavé výstřely
Legendární Top Gun je zpátky. Před lety si ale z Mavericka řádně vystřelili

Hvězdná delegace sklidila v sále Lumiérů v paláci mimořádné ovace už při příchodu a během závěrečných titulků aplaudoval dav filmu i tvůrcům vstoje rovných deset minut. Podle znalců a „měřičů“ letošní festivalový rekord. „Bravo!“ ozývalo se z řad. Diváci následovali delegaci ven ze sálu a podupávali přitom do kroku v rytmu doznívající filmové hudby.

Zjevení

„Zažil jsem dnes cosi jako zjevení,“ řekl dojatý Baz Luhrmann publiku ještě v sále. „Před třiceti lety jsem natočil se svou ženou takový malý film se jménem Tanec v srdci. Jeden kinař, který mi pro něj půjčil své plátno a sál, mi řekl: Tohle je nejhorší film, jaký jsem kdy viděl. Právě jste zničil Patt Thomsonové kariéru. Mluvil o herečce z mého filmu, která pár měsíců poté vyhrála za tuto roli australskou cenu za nejlepší herecký výkon, bohužel až posmrtně.“

Hvězdná delegace k premiéře Elvise v Cannes, Tom Hanks třetí zlevaHvězdná delegace k premiéře Elvise v Cannes, Tom Hanks třetí zlevaZdroj: MFF Cannes

A dodal k tomu: „Po rozpacích nad Tancem v srdci jsme s ženou stáli v parku, já měl tehdy dlouhé vlasy a rozhodl jsem si je o dost zkrátit. Že to třeba bude užitečná změna. Začal jsem se holit, načež zazvonil telefon. Byl to jakýsi Francouz a povídá mi: Jmenuji se Pierre Rissient a jsem z festivalu v Cannes a viděli jsme váš film. Chceme vám nabídnout polední promítání v našem paláci. Co vy na to? Když pak naše polední projekce skončila, přišel ke mně jakýsi muž z ochranky a povídá: Monsieur, od této chvíle už váš život nebude jako dřív. A měl pravdu.“ Tak vypadala první Luhrmannova návštěva Cannes, kde se mimochodem letos na jeho počest právě „Tanec“ promítal na pláži.

Top Gun: Maverick
VIDEO: Přilétá Maverick. Nový Top Gun s Tomem Cruisem nabízí strhující podívanou

Ani trochu snadné nebylo natáčení Elvise pro představitele zpěvákova manažera, Toma Hankse. „Vůbec jsem netušil, jak Tom Parker vypadá, ani jsem neznal jeho hlas," řekl Hanks médiím. „Baz mi jen řekl, že to byl hodně divnej chlápek, typický byznysmen, ne moc vzhledný, tlustý a úplně bez vlasů. Takže jsem se trochu vyděsil, protože bylo jasné, že příprava nebude ani trochu snadná. Nebyla. Musel jsem si oholit vlasy, ztloustnout, učil jsem se nosit kovbojský klobouk a speciálně vymodelované objemné tělo. Udělali mi na krku vole… Ale jsem profík, dal jsem to. I když natáčení samo sobě nebylo snadné a museli jsme je na delší čas i přerušit," dotkl se herec toho, že se během práce nakazil koronavirem. 

Podle něj tvořili Parker, jemuž šlo výhradně o zisk, a Presley posedlý hudbou dvě strany jedné mince -  showbyznysu.

Stone i Minogue na premiéře

Na jeho nový film Elvis se přišly ve středu večer podívat doslova davy, mezi nimiž byly mnohé známé tváře, mimo jiné herečky Sharon Stone a Noomi Rapace, jež je letos členkou hlavní poroty, nebo zpěvačka Kylie Minogue. Nechyběla ani sedmasedmdesátiletá Priscilla Presleyová, Elvisova manželka, kterou hraje ve filmu Olivia DeJonge.

U nás vstoupí vizuálně i hudebně strhující film do kin 22. června, američtí diváci jej uvidí o dva dny později.