Nebýt šťastné shody náhod, k herectví by se okouzlující kluk zřejmě nedostal. Bylo mu teprve sedm let, když režisér Oldřich Lipský narychlo sháněl chlapce pro malou roli ve filmu Marečku, podejte mi pero! (1976). Jistý barrandovský rekvizitář, který pracoval ve štábu, Lipskému pohotově nabídl svého synovce. Tomáš Holý se tak dostal poprvé před kameru coby žák nesoucí vzkaz a cumlající hašlerku, kterou se upatlal profesor chemie v podání Františka Filipovského.

Od té chvíle začala Tomášova hvězda raketově stoupat. Jeho talent a charisma okamžitě okouzlily režisérku Marii Poledňákovou, která jej obsadila do role sympatického a nezbedného Vaška ve snímku Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977). „Vybírala jsem tehdy ze sto čtyřiceti dětí. Tomáš byl nejmenší, moc nemluvil, nebyl nijak výrazný. Když byl na odchodu, udělal takové zvláštní gesto na pozdrav. A v tu chvíli byl nepřekonatelný,“ zavzpomínala na své první setkání s Tomášem Holým režisérka.

Velryba a polepšovna

O rok později si Poledňáková s Holým spolupráci zopakovali při natáčení filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Malý komediant se v něm opět setkal s Janou Preissovou a Františkem Němcem v rolích jeho rodičů. „Většinu záběrů zahrál Tomáš na první dobrou klapku. Hrálo se mi s ním lépe než s většinou mých dospělých kolegů z divadla,“ uvedla po letech Jana Preissová.

V té době už šel Tomáš z role do role. S režisérem Oldřichem Lipským se znovu setkal při natáčení dětské komedie Ať žijí duchové! Následně si zahrál ve sci-fi snímku režiséra Ludvíka Ráži Tajemství ocelového města, natočeného na motivy stejnojmenného románu Julea Verna, v komedii Karla Kachyni Sekání v červenci, v níž vytvořil syna učitelky angličtiny ztvárněné Danielou Kolářovou, či ve filmu režiséra Václava Gajera Pod Jezevčí skálou.

Coby zvídavý Vašek v něm poznává krásy šumavské přírody po boku svého dědy hajného, kterému propůjčil tvář slovenský herec Gustáv Valach. Na přání diváků pak na poetický film navázala volná pokračování Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem. Holý se objevil i v rodinné komedii režiséra Ludvíka Ráži Upír ve věžáku, svůj hlas propůjčil postavě Míry v příběhu režiséra Iva Nováka Muž s orlem a slepicí a Míšovi v dramatu režiséra Jindřicha Poláka Smrt stopařek.

Posledním snímkem Tomáše Holého byly Prázdniny pro psa režisérky Jaroslavy Vošmikové. Coby dvanáctiletý hoch v něm ztvárnil rozverného Petra Mrázka, který tráví prázdniny na venkově u hravého a svéhlavého dědy a věčně sekýrující babičky.

Kývl ještě na roli v německém seriálu a poté s herectvím definitivně skončil. Údajně i z důvodu, že se pro něj sláva začala stávat neúnosnou. Skličovala jej také představa, že by se z něj v dospělosti stal ne-úspěšný herec, což ostatně potkalo a potkává mnohé jeho dětské kolegy.

Práva, koně a Lucie

Po absolvování gymnázia se mladík milující humor vrhl na studia práv. Ve volném čase se rád věnoval westernovému ježdění na koni. Byl plný života a zamilovaný, tvořil pár s tehdy začínající zpěvačkou Lucií Bílou.

Osud mu ale napsal ještě jeden scénář, nutno podotknout, že hodně krutý. Osmého března 1990 zemřel při autonehodě. Na silnici mezi severočeskými Kytlicemi a Polevskem naboural čelně do stromu, jeho spolujezdec vyvázl s lehkým zraněním. V okamžiku nehody byl pod vlivem alkoholu.

Jeho příznivci tvrdí, že nepatřil ke zlaté mládeži řádící na diskotékách, ale byl to normální kluk, který prostě udělal chybu, za kterou oproti mnoha jiným zaplatil svým životem. Příčinu tragédie přičítali vyšetřovatelé nehody i povětrnostní situaci v kombinaci s vlastnostmi vozu.

Jisté je, že v paměti diváků zůstává Tomáš Holý jako jedinečný kluk, jemuž se z dětských herců jen tak někdo nevyrovná. Jeho osobnost připomíná třeba i hvězda na chodníku slávy, kterou mu v roce 2006 odhalili organizátoři Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Už během své filmové kariéry, která trvala pouhé čtyři roky, se Tomáš Holý dočkal uznání. Tím největším bylo, že jej porota filmového festivalu v Monte Carlu v roce 1979 nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple Blackové, pozdější velvyslankyně Spojených států amerických v Československu.