Na tu krátkou chvíli jako by se v malém přímořském městě zpomalil čas. Lidé se zastavovali v ulicích a okouzleně sledovali oblohu. Diváci u paláce mávali, fotografové a kameramani vystoupali na okolní vysoké střechy, aby vše zachytili. Tom Cruise předvedl, jak šikovný producent je. A jak dobře umí světovou premiéru své dvojky Top Gun z elitního leteckého prostředí načasovat. 

Michel Hazanavicius otevře festival v zombie stylu
Tom Cruise, Sharon Stone a drsní Jihokorejci. Filmový festival v Cannes začíná

A také jako zkušený obchodník ví, co se sluší. Na jeho příjezd čekaly u paláce davy a herec, jenž se vrátil do filmového kokpitu po 36 letech (první Top Gun měl premiéru v roce 1986), je nezklamal. Dlouhé chvíle věnoval po svém příjezdu fanouškům a fanynkám, rozdával úsměvy, pozdravy a autogramy na fotky a svá DVD. Celkem očekávaně převažovaly ženy – a to napříč věkovými kategoriemi, od teenagerek až po seniorky. Každá si chtěla ukrást aspoň jeden pohled či úsměv. A těmi „elitní stíhač“ nešetřil. Letecká show ohromila i jeho. "Wow!" vysekl poklonu pilotům nad hlavami diváků.

Cruise: Je to sen

Na Oscara trojnásobně nominovaný americký herec si tuhle parádu náležitě užil. Včetně předcházející masterclass moderované francouzským novinářem Didierem Allouchem. Dal ale také najevo velkou pokoru k divákům. „Ještě před rokem mě ani nenapadlo, že představíme Top Gun právě tady, v Cannes. Je to sen tu být. Děkuju všem, kteří na filmu tvrdě pracovali, abychom ho mohli představit na velkém plátně. Na tuhle chvíli jsem čekal. Nikdy na dnešní večer nezapomenu," řekl na adresu snímku režiséra Josepha Kosinskiho.

Slavnostní premiéra filmu Top GunSlavnostní premiéra filmu Top GunZdroj: Deník/Jana Podskalská

Mezi diváky jeho gala premiéry byl snad každý, kdo ve francouzském filmu něco znamená a měl čas do Cannes přijet. Byli tu i američtí hosté, mezi nimiž budila pozornost herečka Elle Fanning, jež se objevila před lety v Cruisově filmu Válka světů. Prezentace filmu Top Gun: Maverick se v sále dočkala dlouhých ovací vstoje.

Zdroj: Youtube

Pozornost patřila samozřejmě hlavně Cruisovi, tak trochu ji ukradl zbytku štábu a herečce z Top Gunu, Jennifer Connelly. A tak se sluší dodat, že byla ten večer mimořádně krásná, v gestech zdrženlivá a vůči Cruisově slávě na koberci velkorysá.