K příběhu černé komedie inspiroval Genoveseho osobní zážitek a nejpsíš proto ho napsal tak dobře. Zpochybňuje naše představy o tom, že své blízké důvěrně známe. V komedii Zuzany Mariankové Známí neznámí je to parta českých a slovenských přátel, kteří se sejdou v pražském bytě, aby oslavili příchod Nového roku.

Znají se už dlouho a i toto setkání by se nejspíš neslo v duchu klasické silvestrovské oslavy. Kdyby se nezrodil zdánlivě nevinný nápad: dát všechny mobilní telefony na stůl a nahlas sdílet každou doručenou zprávu a dát na hlasitý odposlech i každý příchozí hovor.

Zdroj: Youtube

Kolik toho o sobě nesmíme vědět, abychom mohli zůstat přáteli, milenci, manželi, rodiči…? Podle zmíněné předlohy vznikl dosud největší počet lokálních remaků v historii kinematografie, což svědčí o tom, jak je téma sdílení a partnerské důvěry pro lidi napříč planetou žhavé. Díky tomu se ostatně italský scénář dostal i do Guinessovy knihy rekordů.

Producentka Wanda Adamík Hrycová k natočení prozradila: „Jsem šťastná, že jsme to byli právě my, kdo vyhrál bitvu o práva na film pro území Česka a Slovenska. Zájemců bylo více, ale italský producent se rozhodl právě pro nás. Scénář nás upoutal už při prvním čtení a jeho adaptaci pro slovenského a českého diváka jsme svěřili zkušenému scenáristovi Petrovi Jarchovskému a debutující režisérce Zuzaně Mariankové.“

Richard Krajčo ve filmu Přání Ježíškovi
Noční můra návrhářky, Ježíšek i záludný soused. Inspirujte se filmovými tipy

V hlavních rolích potkáme mj. Martina Hofmanna, Tomáše Měcháčka, Kláru Issovou nebo Táňu Pauhofovou. Ta o filmu i o postavách říká: "Příběh je o nás. O tom, jak se bojíme, anebo jak se nám úplně nedaří žít otevřené, upřímné, a tím jediné smysluplné vztahy. Jak se potřebujeme věčně skrývat a chránit namísto toho, abychom chránili to, co spolu budujeme."