Když se vysloví její jméno, naskočí divákům asi nejčastěji Sissi. Rolí rakouské císařovny se bezpochyby tato introvertní německo-francouzská herečka proslavila. Stejně jako dočasným vztahem k jiné herecké hvězdě Alainu Delonovi.

Jaroslav Kmenta s bývalým šéfredaktorem Mladé Fronty Dnes Robertem Čásenským
Český špion Erwin van Haarlem míří do Hollywoodu. Natočí podle něj film

Její herecký rejstřík byl bohatý (Boccaccio '70, Proces, Bazén, Nevinní se špinavýma rukama, Smrt v přímém přenosu), životní osud smutný. Po smrti jediného syna, který ve 14 letech tragicky zemřel, ukončila herečka i život svůj.

Pohled do soukromí

Je dobře, že se německá filmařka Emily Atef rozhodla její osobnost připomenout. Navíc invenčně. Nenatočila tuctový životopis, nýbrž velmi osobní film, v němž v krátkém časovém úseku nahlíží především do hereččina soukromí. Světovou premiéru měl snímek letos na Berlinale, sklidil zaslouženou pozornost a bojoval o Zlatého medvěda za nejlepší film.

Režisérka sleduje Romy během tří dnů „útěku“ do anonymní samoty, kde ji bez hvězdné masky zvolna odhaluje jako unavenou a zlomenou ženu, matku snažící se marně o smysluplnou komunikaci s jediným synem, herečku s rozkolísanou integritou a závislostí na pití a cigaretách.

Dana Zátopková
GEN míří ke svému konci. Uzavře ho portrét Zátopkové

Jinými slovy citlivě a s úctou k hrdince odkrývá některé z důvodů, jež herečku dovedly k tomu, co následovalo a co o ní jen zvnějšku víme. Účinek portrétu na jedné straně veselé, na druhé křehké a zranitelné ženy střídající nálady násobí melancholické kulisy pobřežního hotýlku, kde se film odehrává.

Pocit spříznění

Z každého záběru i dialogu je znát režisérčina důkladná archivní práce i pocit spříznění. Empatie, vyplývající ze znalosti nelehké filmové branže i z ženské solidarity.

Slavná držitelka dvou Césarů za nejlepší ženský herecký výkon dostala důstojnou vzpomínku. Je to svébytný, poeticky snímaný film a zároveň vynikající psychologická studie. Univerzální portrét vypovídající mnohé o slávě a radosti, ale i o pocitu štvance, životních ranách a vnitřní nejistotě, které nemusí provázet jen úděl herecký.

Je přesvědčivý i díky hlavní protagonistce Marii Bäumer, jež byla perfektní volbou. Její Romy věříme vše: odzbrojující dětskou radost z volnosti a chvil s náhodnými kumpány v hospodě, okamžiky sdílení i obavy a smutek ukrývaný za agresí. Suverénní filmový počin, všechna čest.

Do kin míří Mimi a Líza
Svět nejen podle Mimi a Lízy. V předvánočním čase míří do kin dva nové animáky