Scénář zakázaného Františka Pavlíčka, kterého svým jménem kryla Bohumila Zelenková, dostal nejprve na stůl Jiří Menzel. Představa, že by měl problematický režisér znesvětit pohádku podle Boženy Němcové se ale nelíbila tehdejšímu šéfovi dramaturgů na Barrandově Ludvíku Tomanovi, a tak práci zadal Václavu Vorlíčkovi.

Zajímavosti o pohádce Tři oříšky pro Popelku:

Právě on si pro pohádku vymyslel bohatou výpravu, kterou mohl díky německé koprodukci uskutečnit. A právě on rozhodl, že děj se nebude odehrávat na zelených lukách a v rozkvetlých sadech, jak bylo původně plánováno, nýbrž v zimě.

| Video: Youtube

Důvod byl jednoduchý. Pragmatický režisér nechtěl s natáčením čekat na léto, aby se náhodou nestalo něco nepředvídaného. Jeho heslem bylo: Neváhej a toč! Díky zimním kulisám a takřka vánoční hudbě Karla Svobody pak začala vznikat nejoblíbenější česká vánoční pohádka.

Vodní zámek, vodní hrad a umělý sníh

Natáčení začalo v prosinci 1972 ve východoněmeckých ateliérech Babelsberg, kde byl postaven taneční sál pro scény plesu a interiér špejcharu se sovou Rozárkou. V lednu 1973 se pak filmaři přesunuli na vodní zámek Moritzburg u Drážďan. Tam totiž podle scénáře bydlel princ (Pavel Trávníček) se svými rodiči.

Zámek, známý jako perla saského baroka, je místem, kde mohou turisté obdivovat míšeňský porcelán i pravidelnou výstavu spojenou s pohádkou Tři oříšky pro Popelku, která se tu koná každou zimu. 

close Vodní zámek Moritzburg. Tady se natáčely exteriéry plesu. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in Vodní zámek Moritzburg. Tady se natáčely exteriéry plesu

Zima roku 1973 byla v Německu bohužel bez sněhu, který byl poněkud nešťastně nahrazen moučkou z rybích kostí. Zapáchající sníh ale na druhou stranu nutil štáb k rychlejšímu pracovnímu tempu.

Je to výzva. Zkuste náš kvíz k Popelce na plný počet bodů:

V Československu byl zpočátku také nedostatek sněhu. Místo něj posloužil rozemletý polystyren. Ale nakonec napadla i přírodní pokrývka. Bohatě si ji užil třeba Jan Libíček v roli preceptora, který se musel prodírat hlubokými závějemi.

close Maketa filmového stavení Popelčiny macechy na Švihově, která byla k vidění na německé výstavě. info Zdroj: Deník/Edvard D. Beneš zoom_in Maketa filmového stavení Popelčiny macechy na Švihově, která byla k vidění na německé výstavě

U nás se točilo na na Klatovsku, v lesích kolem Javorné u Čachrova a ve filmových studiích na Barrandově. Stavení Popelčiny macechy je ve skutečnosti vodní hrad Švihov. Obytnou část představovala parkánová zeď u níž byla pro filmové účely postavena dřevěná pavlač.

Také vstupní brána ke statku byla kulisou sloužící jen pro natáčení. Opravdová brána do hradního nádvoří stojí jinde.

Macecha skončila v rybníku u mezihoří

Popelka převlečená za myslivce zmizela princovi v koruně smrku, který stál v lese u Javorné. Tři oříšky cvrnkly Vincka (Vladimíra Menšíka) do nosu také nedaleko Javorné.

Ve filmu se odehrály i zajímavé přesuny v místě a čase. Třeba schodiště, na kterém Popelka utíkající z plesu ztratí střevíček, patří ke zmíněnému zámku Moritzburg. Střih. A rázem jsme v Československu, na poli u Mezihoří, přes které Libuše Šafránková na koni uhání domů.

Také princ se zázračnou rychlostí dostal ze Saska na Švihov, aby s pomocí ztraceného střevíčku zjistil, kdo že je jeho vyvolenou.

Otestujte své znalosti pohádek:

V rybníku u Mezihoří skončila zběsilá jízda macechy s dcerou Dorou, které na saních ujížděly před princem. Jak víme, všechno dobře dopadlo a v závěru pohádky jedou princ s Popelkou na koních vstříc společnému štěstí, a sice přes pláň u šumavského Jesení.