Svůj první velký úspěch na plátně zaznamenala Elizabeth Taylorová již jako jedenáctileté děvče. Psal se rok 1942, kdy zaujala v rodinném snímku o věrné kolii Lassie se vrací (v té době už měla uzavřenou smlouvu se společností Metro-Goldwyn-Mayer).

Jejímu výjimečnému charismatu paradoxně pomáhala i vzácná vrozená genetická anomálie distichiáza, která způsobuje růst očních řas ve dvou řadách.

Osudná Kleopatra

Po téměř desítce dětských rolí začala hrát v romantických melodramatech tím prvním a mimořádně úspěšným byla Kočka na rozpálené střeše (1958) režiséra Richarda Brookse, v němž se objevila po boku Paula Newmana. O pět let později zazářila jako Kleopatra ve stejnojmenném snímku Josepha Mankiewicze. Film, který byl v té době nejnákladnější vůbec, ale ve finále nic moc nevydělal, jí „přihrál do cesty“ výjimečného muže Richarda Burtona (představitel Marka Antonia).

A také jí zajistil záviděníhodný honorář, který měl původně činit milion dolarů, ale kvůli průtahům s natáčením se vyšplhal na tehdy rekordních sedm milionů. S Burtonem, svým pozdějším manželem, následně natočila další mimořádné filmy (například Kdo se bojí Virginie Woolfové režiséra Mika Nicholse z roku 1966 nebo jedinečné Zeffirelliho Zkrocení zlé ženy z roku 1967).

V té době už byla Elizabeth Taylorová, která se narodila na předměstí Londýna v rodině amerických obchodníků, považována za ikonu sexuální emancipace šedesátých let. „Nemyslím si, že jsem nějaká královna sexu. A ani jí nechci být. Jestli si můj manžel myslí, že jsem sexy, tak mi to stačí,“ tvrdila o sobě opakovaně.

Nositelka dvou Oskarů (za výkon ve filmech Telefon Butterfield 8 z roku 1960 a Kdo se bojí Virginie Woolfové?) se stala první celebritou, která uvedla na trh značku parfému. Zároveň byla jednou z prvních osobností, které se účastnily akcí HIV/AIDS. V roce 1985 spoluzakládala Americkou nadaci pro výzkum AIDS a v roce 1991 založila Nadaci Elizabeth Taylor AIDS.

Osm sňatků, sedm mužů

Výjimečná byla i počtem manželských svazků, které uzavřela a jichž bylo ve finále osm. Poprvé se provdala za dědice hotelových sítí Nicka Hiltona a následně za herce Michaela Wildingra. Jejím třetím mužem byl producent Mike Rodd, který ale zahynul při havárii svého soukromého letadla.

Bolest z jeho ztráty, kterou prožívala, se podařilo zlomit až zpěváku Eddiemu Fisherovi. Na scéně se ale zjevil již zmíněný Richard Burton, v té době taktéž ženatý, pro něhož Liz zahořela (a jako jednoho ze svých milých se za něj provdala s pauzou dvakrát).

Jejím posledním mužem byl o dvacet let mladší stavební dělník Larry Fortensky (jiskra mezi nimi přeskočila v protialkoholní léčebně v roce 1989).

„Myslím, že dokonalé štěstí může poznat člověk jen tehdy, když poznal největší bolest,“ prohlásila sběratelka šperků a velká kamarádka zpěváka Michaela Jacksona. Zemřela po mnoha letech zdravotních potíží ve věku devětasedmdesáti let.