"Byla to fascinující žena. Vždy si stála za svým a nikdy se neomlouvala za to, jaká byla. V životě ji potkalo tolik tragédií a ona si z nich dokázala vzít něco dobrého," řekla Salma, která film Frida i produkovala ve své společnosti Ventanarosa. Snímek získal šest nominací na Oscara.

Přípravám snímku věnovala šest let života, snažila se vžít do světa malířky, začala sama malovat a dokonce si vypěstovala i knírek, za který se Frida styděla.

O herectví Salmy Hayekové se přičinila filmová adaptace knihy Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu. Po shlédnutí tohoto snímku totiž mladá Salma pojala úmysl věnovat se této profesi.

To bylo v mexickém naftařském přístavu Coatzacoalcos, kde Salma vyrůstala v rodině známé operní zpěvačky a bohatého podnikatele libanonského původu.

Utahovala si z jeptišek

Rodiče ji poslali studovat na církevní internátní školu v New Orleans, kde si utahovala z jeptišek tak, že jim posouvala hodiny dozadu, aby zmeškaly bohoslužby. Takže ji záhy vyloučili.

Do sedmnácti let ji vychovávala teta v Houstonu a pak Salma odjela do Mexika studovat mezinárodní vztahy. Posléze získala hlavní roli v mexické telenovele Teresa, jež jí přinesla slávu v rodné zemi.

To kurážné Salmě nestačilo, a tak odjela do Hollywoodu dobývat další mety, záhy ovšem shledala, že herečkám jejího původu bývají nabízeny maximálně role služebných a prostitutek.

O své frustrace se podělila s publikem v komediální televizní show Paula Rodrigueze. A měla štěstí. Na show se náhodou díval bratr Paula, známý režisér Robert Rodriquez, kterého zaujala její inteligence a nekonvenční názory. O Salmě prohlásil, že je španělská Marilyn Monroe a nabídl jí roli v Desperadovi (1995).

Průlom v kariéře

Western, v němž oslnivá, pouhých 155 centimetrů vysoká kráska zazářila vedle Antonia Banderase, znamenal průlom. Rodriquez jí nabídl další role, hned nato v povídkovém filmu Čtyři pokoje a o rok později ve snímku Od soumraku do úsvitu po boku Harveyho Keitela a George Clooneyho.

V roce 1999 se objevila v dobrodružné komedii Wild, Wild West s Willem Smithem a Kevinem Klinem. S kamarádkou Penélope Cruzovou si v roce 2006 zahrály ve westernu Sexy pistols. A v dramatu Americano (2011) zase hrála striptérku a tanečnici Lolu.

O rok později jí slavný režisér Oliver Stone nabídl roli nelítostné šéfky mexického drogového kartelu v krimi thrilleru Divoši.

A za svůj režisérský debut - televizní drama Zázrak v San Ramos, si hned odnesla cenu Emmy. Jedním z novějších snímků, kde hraje, je úsměvná romance Láska po anglicku (2014) s Jessicou Albou a Piercem Brosnanem.

Salma je arabské jméno a znamená mír či klid. Jeho slavná nositelka hovoří plynně španělsky, anglicky, arabsky a portugalsky.

Na manžela si počkala do svých třiačtyřiceti. Už sedm let je jím movitý Francouz Francoise-Henri Pinault, mají spolu dceru Palomu: "Nikoliv sex, ale úsměv na tváři, společná zábava a romantika jsou klíčem ke štěstí," prohlásila jednou.