Kód Enigmy je adaptace životního příběhu Brita Alana Turinga, který se se svým týmem podílel na prolomení kódu německého šifrovacího stroje Enigma. Scénář vychází z knihy Andrewa Hodgese, podle níž vznikla i televizní verze z roku 1966 Breaking the Code s Haroldem Pinterem v hlavní roli. V novém filmu norského tvůrce Mortena Tylduma hraje geniálního matematika Benedict Cumberbatch. A především díky jeho výkonu nabízí snímek mimořádnou podívanou, natočenou s citem pro dobové reálie i dramatický osud hrdiny, jehož talent odepsala po válce britská puritánská společnost.

Zdroj: Youtube

Režisér Damien Chazelle nahlíží ve střihově vynikajícím filmu Whiplash do světa zrajících jazzových muzikantů. Mladý bubeník Andrew usilovně pracuje na svém růstu v prestižní konzervatoři. Jeho talent a píle však čím dál více naráží na vyšinutou osobnost pedagoga, který své žáky podrobuje psychické tyranii. Andrew se ale i přes celkové utrpení nemíní vzdát a během klíčové prezentace orchestru s ním svede muzikantský souboj. Představitel Andrewa J. K. Simmons si svou kreací vysloužil jednu z oscarových nominací, jež film má.

Pozoruhodným pohledem do světa bezskrupulózních kariéristů je Slídil, který má rovněž oscarovou nominaci, a sice za původní scénář Dana Gilroye. Vypráví o ctižádostivém mladíkovi Lou Bloomovi, který se snaží prosadit jako novinář. Nedaří se mu uplatnit v již zavedených médiích, a tak se rozhodne upozornit na sebe pátráním po stopách zločinu. Kvůli senzaci se neštítí ničeho. V hlavní roli uvidíme Jakea Gyllenhaala.

Zdroj: Youtube

Někde mezi suchou britskou a americkou crazy komedií stojí Mortdecai: Grandiózní případ, snímek Davida Koeppa, autora scénářů k Válce světů či Mužům v černém 3. Hrdinou jeho komedie je protřelý obchodník s uměním a na částečný úvazek i podvodník, který se účastní honby za ukradeným obrazem. „Vždycky se tak trochu zdálo, že něco takového bych měl zkusit," míní Johnny Depp, jehož postava se krom jiného odmítá vzdát svého knírku. „Nikdy jsem nic podobného nehrál, zejména v tak rozpustilém duchu, blížícím se filmům o Růžovém panterovi s Peterem Sellersem. Charlieho cíl je vlastně velmi jednoduchý, musí ovšem podstoupit řadu různých komplikací, aby se k němu dostal…" Po jeho boku si zahráli Gwyneth Paltrowová, Jeff Goldblum, Ewan McGregor a Paul Bettany.

Zdroj: Youtube

Poslední novinkou týdne je Sils Maria, francouzský film autorského tvůrce Oliviera Assayase. Režisér v něm zkoumá nevyzpytatelný svět žen ovládaný charakterově odlišnými herečkami různých generací. Vděčné ženské party tu dostaly Juliette Binocheová, Kristen Stewartová a Chloë Grace Moretzová. Snímek, jenž získal loni nominaci na Zlatou palmu v Cannes, je i poctou hereckému umění a emotivně vypjatému světu, z něhož vyrůstá.

Zdroj: Youtube