Dvě komedie a jedno nadčasové drama z válečných kulis uvidíme napřesrok díky koprodukci společnosti innogy.

„Volili jsme tyto tituly cíleně, osvědčila se nám kombinace diváckého mainstreamu a jednoho ambiciózního projektu,“ říká Martin Chalupský z innogy, v jejímž projektu na podporu domácí tvorby se dosud věnovalo českým filmům přes 300 milionů korun.

Ilustrační foto
Jarní vysílání České televize s Mostem!, Raplem či Koptou

„Jsem přesvědčen, že námi vybrané tři filmy diváky pobaví i dojmou,“ doplňuje předseda představenstva Martin Herrmann a zdůrazňuje, že vstupují do 14. sezony.

Seniorka se zbraní

„O žádnou komiku jsem se cíleně nepokoušela, takže se dá předpokládat, že to bude legrace,“ shrnuje Iva Janžurová svou Teroristku ve filmu Radka Bajgara. Líčí příběh učitelky seniorky, kterou laxnost a arogance jistých vlivných mužů přiměje k násilnému činu. „Osobně bych takto razantně věci neřešila, ale rozumím jí,“ přiznává herečka, jež se ve filmu chopí i zbraně. „Neviděla jsem jediný záběr denních prací, pokaždé mě to deprimuje. Po poslední klapce to ze mě spadlo a zůstaly jen hezké vztahy.“

Ostré předměty.
Ostré holky, co se s věcmi nepářou

Hořká komedie, v níž jak říká autor i režisér Radek Bajgar jde spíš o vážné věci, nemá být bezduchou zábavou. „Pocit bezmoci, který zažívá naše hrdinka, asi každý někdy poznal. Snad je její kuráž potěší,“ soudí o snímku, jenž má premiéru 3. dubna.

Ptáče pro chytré lidi

Nabarvené ptáče Václava Marhoula uvidíme až na podzim, premiéru má přesně 11. září a nezvykle v Kongresovém centru na Vyšehradě. „Bylo to dlouhé martyrium a ještě nejsme zcela u konce, mám hrubou verzi střihu,“ říká režisér, jenž film točil na motivy stejnojmenné knižní předlohy Jerzyho Kosinského. „Bude pro diváky přemýšlivé a citlivé,“ doufá v přijetí svého dramatu, jež je plné tísně. „Zahraniční producenti s ním pracují podobně jako s Harrym Potterem.

Karel Gott s manželkou Ivanou na slavnostní ražbě mince.
Slavík ve zlatě. Karel Gott si ke svým osmdesátinám vyrazil minci

Věří, že na základě knížky přivede do kin diváky, aby si porovnali četbu s adaptací.“ Zahraniční hvězdy, které do dramatu obsadil, prý nemohou na práci nad ptáčetem zapomenout. „Zejména Harvey Keitel mi jednou za měsíc vždycky napíše cos mi to udělal!“ směje se režisér. Kromě Keitela hrají ve filmu i Udo Kier a Stellan Skarsgård, s nímž se seznámil před víc než dvaceti lety. „Jistý novinář mě pozval do kavárny, kde jsme se ve finále slušně porvali. Když jsem chystal casting Ptáčete, zkusil jsem Stellana oslovit. Zavolal mi pár minut po mém e-mailu. Představte si, že si naši rvačku pamatoval a kývl…“