Vladimír Dlouhý vystudoval herectví na konzervatoři v Praze, hrál například v pražském Divadle Na zábradlí a v Divadle na Vinohradech. První jeho výraznou filmovou rolí byl postižený chlapec ve snímku Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže (1970). Kromě filmových a divadelních rolí získal popularitu i účinkováním v televizních seriálech, například v Arabele nebo v Sanitce.

close zoom_in Mezi Dlouhého nejúspěšnější filmy posledních let patří drama Bumerang nebo komedie Báječná léta pod psa a Knoflíkáři.

Režisér Jiří Svoboda nedávno dokončil natáčení televizního filmu Domina, kde spolu s Vladimírem hrál i jeho bratr Michal, rovněž populární herec. Svoboda ČTK řekl, že s Vladimírem spolupracoval několikrát v životě. „Poznal jsem jen málo takových herců, jako byl Vladimír. Plánovali jsme spolu pracovat dál," uvedl. Už v době natáčení Dominy měl podle něj herec velké potíže. „Choval se strašlivě statečně, ustavičně to zlehčoval a točil i fyzicky namáhavé a složité scény," vzpomínal na jejich poslední spolupráci. Podle něj odešel nejen úžasný herec, ale také skvělý člověk.

„Neodešel mi jenom jeden z nejlepších hereckých kolegů, ale také člověk, jehož jsem si po všech stránkách hluboce vážila. Je to pro mě velice těžká rána," řekla ČTK herečka Jiřina Jirásková. S Vladimírem Dlouhým do posledních chvil stála na jevišti v pražském Divadle Bez zábradlí v inscenaci Příliš drahá Mathilda. Dlouhého ještě jako ředitelka Divadla na Vinohradech sama angažovala. Ocenila, jak statečně s těžkou chorobou bojoval.

Dlouhý spolupracoval i s režisérem Filipem Renčem. Za roli v jeho filmu Hlídač č. 47 dostal loni Českého lva. „Vlastně z malé role kostelníka vydupal naprosté maximum, hrál si s každou situací, s každým slovem a udělal z toho velkou roli," řekl ČTK Renč. Dlouhého vnímal stejně jako Svoboda a Jirásková - nejen jako vynikajícího herce, ale i báječného člověka. „Pro mě osobně je to tragédie. Je to strašná ztráta pro českou kulturu," dodal Renč. S Dlouhým přitom plánoval další spolupráci, a to ve druhé řadě seriálu Sanitka, kterou by měl začít točit koncem roku.

Jednu z rolí Dlouhý ztvárnil i v kriminálním thrilleru Kajínek debutujícího režiséra Petra Jákla, jehož natáčení nedávno skončilo. Film by se měl v kinech objevit začátkem srpna.

S bratrem Michalem si Vladimír zahrál i v pražském Divadle Kalich ve hře Elling a Kjell Bjarne aneb Chvála bláznovství. Inscenace byla takřka sólovou příležitostí pro oba sourozence. „Naposledy jim publikum Divadla Kalich tleskalo 11. května, pokaždé to byly bouřlivé děkovačky, které člověku zní v uších ještě dlouho poté, co sál divadla opustí poslední divák," uvedl v neděli ředitel a producent Divadla Kalich Michal Kocourek. Tuhle výjimečnou sourozeneckou hereckou souhru nelze podle něj nahradit přeobsazením Vladimírovy role Ellinga. „Vladimír v ní byl - ostatně jako v každé své úloze - jedinečný," dodal Kocourek. Vladimír Dlouhý šel podle něj u každé role do hloubky. „Odmítal se při práci opírat o herecké berličky, na jeviště šel vždy stoprocentně připravený," řekl.

close zoom_in Původně chtěl být zedníkem, už ve 12 letech jej ale proslavil film Už zase skáču přes kaluže, v němž hrál chlapce Adama, který bojuje se zákeřnou chorobou. Herec Vladimír Dlouhý, který dnes v 52 letech po těžké nemoci zemřel, pak účinkoval v řadě známých filmů či seriálů, velkou popularitu mu přinesla zejména role Petra Majera ze seriálů Arabela a Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek.

Pražský rodák (narodil se 10. června 1958), syn stavebního inženýra a prvoligové házenkářky (vyhrála Pohár vítězů a Pohár mistrů evropských zemí) se původně učil zedníkem. O jeho osudu ale již dříve rozhodla pomocná režisérka Milada Mikešová, která v roce 1970 obcházela školy a hledala představitele hlavní role do filmu Karla Kachyni Už zase skáču přes kaluže.

Díky tomuto úspěchu se v následujících letech stal jedním z nejvyhledávanějších představitelů dospívajících chlapců (filmy Robinsonka, Anna, sestry Jany, Ostrov stříbrných volavek, Něco je ve vzduchu či Hop - a je tu lidoop). Dlouhý hrál třeba i v pohádkách (S čerty nejsou žerty nebo O princi, který měl o kolečko víc) či ve snímku Láska z pasáže.

Vedle Arabely hrál v 80. letech i v dalších televizních seriálech, kupříkladu v Dobré vodě nebo v Sanitce.

V polovině 90. let zaujal rolí novináře, který je v 50. letech odsouzen za velezradu a špionáž, ve snímku z komunistického lágru Bumerang, za který získal nominaci na Českého lva.

Mezi jeho nejúspěšnější snímky posledních let patří komedie Báječná léta pod psa, role psychiatra, který úzkostlivě pečuje o svůj vzhled, ve snímku Knoflíkáři či role bezskrupulózního moderátora bulvární televizní show ve filmu Jedna ruka netleská. Hrál i ve snímcích Non plus ultras či Hlídač č. 47 (za roli kostelníka Bártíka získal loni Českého lva za herecký výkon ve vedlejší roli - na snímku). Naposledy účinkoval v novém kriminálním thrilleru Kajínek, který bude mít premiéru 5. srpna.

Vladimír Dlouhý vystudoval v roce 1980 herectví na pražské konzervatoři a poté 11 let hrál v Divadle Na zábradlí. Zde exceloval mimo jiné titulní rolí Caliguly v dramatu Alberta Camuse, zahrál si ale mnoho dalších výjimečných rolí, mimo jiné v inscenacích Macbeth, Astrolog, Tatarská pouť či Largo desolato. V letech 1991 až 1994 působil v Divadle Bez zábradlí, pak tři roky v Městských divadlech pražských, od roku 1997 byl členem Divadla na Vinohradech.

V roce 2001 získal nominaci na Cenu Thálie za roli v Marberově hře Na dotek v divadle Rokoko.

Dlouhý, který považoval za svůj herecký vzor Ladislava Mrkvičku, se rád učil texty v restauracích. „Mám rád hlučnou samotu, učím se po kavárnách a restauracích," řekl jednou herec, který nedával moc rozhovorů.

Vladimír Dlouhý měl dceru, v roce 2006 se mu ze vztahu s partnerkou, herečkou Petrou Jungmanovou, narodili dva synové-dvojčata. Jeho o deset let mladší bratr Michal je také herec, Vladimír Dlouhý s ním hrál již ve svém filmovém debutu Už zase skáču přes kaluže, ale i v řadě divadelních inscenací.