Předchozí
1 z 6
Další

S tebou mě baví svět

V rodinné komedii režisérky Marie Poledňákové se v hlavních úlohách setkal s Júliem Satinským, Pavlem Novým, Eliškou Balzerovou, Janou Šulcovou a Zdenou Studenkovou. Václav Postránecký ztvárnil ve filmu, který byl roku 1998 na základě divácké ankety České televize vyhlášen českou komedií století, dirigenta Michala Adámka. „Představte si, Dáša mi ráno odmítá připravit snídani a večer mi nechce půjčit ani budíka! Od tý doby, co jsme se vrátili, mám doma hotový peklo. Děti mně nosí tajně zbytky od večeře,“ stěžoval si coby Michal kamarádům po návratu ze zimní dovolené. Postráneckému bylo v době natáčení necelých čtyřicet let.

S tebou mě baví svět
Co se moc neví o S tebou mě baví svět: Potlučená Šulcová, odřený zadek, úplatky

Cirkus Humberto

Cirkus HumbertoCirkus HumbertoZdroj: se svolením České televize

V seriálu Františka Filipa hrál Karla Kerholce. Natáčel se v roce 1988 a herec k tomu pro server idnes.cz poznamenal, že se mu tehdy chtělo být západoněmeckým imperialistickým morčetem. „To přijelo natočit jedno přeběhnutí po slonovi - od konce chobotu až k ocásku. Dělalo to spolehlivě už delší čas. Problém byl v tom, že s morčetem nepřijel do pražských hostivařských ateliérů i západoněmecký imperialistický slon, kterému morče nevadilo. Našemu socialistickému slonovi se imperialistické morče eklovalo,“ uvedl Postránecký, s nímž se v seriálu objevila tehdejší herecká špička - Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Petr Haničinec, Jiřina Bohdalová či Radoslav Brzobohatý.

Zdroj: Youtube

Byl jednou jeden dům

Byl jednou jeden důmByl jednou jeden důmZdroj: se svolením České televize

V seriálu, který se odehrával v pavlačovém domě v Praze ve fiktivní Bagounově ulici a zachycoval období let 1936 až 1945, ztvárnil Přemka Tvaroha. Scénář napsali Jan Otčenášek a Oldřich Daněk a jejich záměrem bylo vytvořit opravdový televizní román, který by diváky přilákal k obrazovkám, což se i stalo. Málokdo možná ví, že po pěti oficiálních dílech následovala ještě epizoda Barikáda ve vedlejší ulici, doplněná o bojové revoluční scény. Přemek Tvaroh v ní utrpěl zranění pravé ruky a kvůli tomu zůstal ve Wroclawi. V onom dílu je ještě jedna zásadní scéna, při níž se setkávají boxer Arnošt Ticháček (Josef Vinklář) a Martin Hrach (Jaromír Hanzlík) se železničářem (Jaroslav Moučka) při popravě odbojářů na nádraží.

Václav Postránecký a Rudolf Hrušínský v krimi Po stopách krve
KVÍZ: Znáte role Václava Postráneckého? Ikonickou měl ve S tebou mě baví svět

Bobule a Vinaři

U seriálu Vinaři si Tereza vybaví především Pálavu, procházky cestami, vinicemi, mezi domky, podvečerní výstup za západem slunce či brzké vstávání.U seriálu Vinaři si Tereza vybaví především Pálavu, procházky cestami, vinicemi, mezi domky, podvečerní výstup za západem slunce či brzké vstávání.Zdroj: TV Prima

V seriálu Vinaři ztvárnil Bedřicha Pavlíčka, zkušeného vinaře z Křetic. Ještě předtím si střihl ve filmu Bobule postavu jiného vinaře příjmením Michalica. Oba kusy se natáčely převážně ve vinných sklepích na Moravě. „Všude kolem nás teklo víno. Možná i z toho důvodu se můj vztah k vínu ještě prohloubil. Bylo to v době burčáku, což je podoba vína, která je maximálně léčivá. Já tomu alespoň věřím, a proto jsem tento lék užíval, co to šlo,“ zavzpomínal Václav Postránecký v roce 2008 pro Deník. „Pokud játra dovolí, tak usrkávám víno. Dokud mi to pan doktor nezakázal, tak jsem pil úplně všechno, aniž bych cokoliv favorizoval. Měl jsem svá období – od tvrdého alkoholu až po pivo – ale teď na stará kolena mi zůstalo víno, protože je ušlechtilé. Jde o nápoj, který si vynucuje určitý rituál. Pivem se dá opít i z kelímku, což u vína moc nejde,“ prohlásil tehdy kumštýř s úctou k vínu.

Zraněný Miroslav Táborský
Herec Táborský utrpěl při natáčení Bobulí úraz

Krejzovi

KrejzoviKrejzoviZdroj: se svolením televize Prima

Seriál se objevil na obrazovce TV Prima v roce 2018 – Václav Postránecký v něm ztvárnil televizního moderátora a kutila Jana Krejzu. Když pak onemocněl, jeho postavu převzal Oldřich Navrátil, s jehož jménem přišel sám Postránecký. „Hledat můj odlitek je marná snaha. Ale nahraditelný je každý. Oldřich Navrátil je trochu jiný herec než já, ale mně se líbí a vážím si ho. Stejně jako jeho nabídky, že budu-li se chtít vrátit, okamžitě odstoupí. Držím mu palce,“ prohlásil tehdy Postránecký, který se naposledy v seriálu objevil v prosinci roku 2018.

Film Slunce, seno, erotika
KVÍZ: S tebou mě baví svět i Pupendo. Dokážete doplnit hlášky z českých komedií?

Václav PostráneckýVáclav PostráneckýZdroj: ČTK

Václav Postránecký se narodil 8. září 1943 v Praze. Herectví se věnoval od dětství, začínal v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Svou vůbec první roli vytvořil coby devítiletý v dobrodružném snímku Konec strašidel. Vyučil se zámečníkem. Když nebyl přijat na DAMU, pracoval jako jevištní technik v libereckém divadle. Nelehké začátky bral s humorem, jako zkoušku svého profesního rozhodnutí.

V letech 1960–1962 už působil jako elév ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti, kde ztvárnil role Karla v Příliš štědrém večeru, Petra v Deníku Anny Frankové či Josefa Hájmána v inscenaci Antigona a ti druzí. V letech 1962–1969 se jeho útočištěm stalo brněnské Státní divadlo, zahrál si tu Kněze v Náměstkovi, Puka ve Snu noci svatojánské i titulní roli v inscenaci Já, Jákob. Poté následovalo první pražské angažmá v Městských divadlech pražských, kde měl výrazné herecké příležitosti – zejména to byl titulní Čtrnáctý hrabě Guerney, Hérostratos v Zapomeňte na Hérostrata nebo Čert v Malovaném na skle.

Režisérka Marie Poledňáková natáčela filmovou komedii století S tebou mě baví svět v krkonošském Dolním Dvoře:

Takhle dnes vypadá Apalucha. Legendární chalupa, kde se natáčel film S tebou mě baví svět, stojí na horské samotě v lesích nad Dolním Dvorem.
Šampaňské ve sněhu. Marie Poledňáková byla skvělá, vzpomínal pamětník z Apaluchy

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1979 a první scéně zůstal věrný až do své smrti. Z dlouhé řady postav patří k těm nejvýraznějším František Fiala v Našich furiantech, Edgar v Králi Learovi, Rogožin v Idiotovi, Valdštejn ve Vévodkyni valdštejnských vojsk, Rosencrantz v Hamletovi či Zajíček v Lucerně. Nezapomenutelný byl i jako starý mládenec Podkolatov v Ženitbě či introvertní a charakterní Martin v Roku na vsi. Zaujal i Lopuškinem v Čaji u pana senátora, titulním Pánem z Prasečkova a Petrem Dubským v Našich furiantech. Přesvědčivě ztvárnil také role ve výrazně stylizovaných inscenacích a odvážných činoherních projektech – Dr. Kolenatého ve Věci Makropulos, Kena Laye v Enronu či Optimistu v 1914. Diváky bavil i coby bodrý Winston Churchill v Audienci u královny s Ivou Janžurovou v hlavní roli.

Byl nositelem dvou významných profesních ocenění – v roce 1995 získal za roli Podkolatova v Gogolově Ženitbě Cenu Thálie, o deset let později za dabing filmu Zločin v ráji Cenu Františka Filipovského.