Václav Šašek patřil k nejvyhledávanějším českým filmovým tvůrcům, pro film a televizi napsal více než tři desítky scénářů. Počet filmů, na kterých spolupracoval jako dramaturg, se blíží šedesátce.

Počátky Šaškovy práce jsou spojené zejména s československým filmem takzvané nové vlny v 60. letech minulého století. Byl dramaturgem snímků režiséra Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky a Hoří, má panenko, komedie Svatba jako řemen i filmů podle předloh spisovatele Josefa Škvoreckého Zločin v šantánu a Flirt se slečnou Stříbrnou.

Patron dětského festivalu Jičín - město pohádky Jiří Lábus
Jiří Lábus: Dnes jsou děti závislé na technice. Ale zvídavé zůstávají pořád

Vedle Formana spolupracoval Václav Šašek také s režiséry Jiřím Menzelem, Věrou Chytilovou, Jurajem Herzem, Ivanem Passerem nebo tvůrcem trilogie o rodině Homolkových Jaroslavem Papouškem. Jako dramaturg se podílel na filmech autorské dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, mezi jinými Kulový blesk a Vrchní, prchni. Vážnější tón měly další filmy v jeho dramaturgii Skalpel, prosím, Krajina s nábytkem nebo Dobří holubi se vracejí.

Spolupráce s Janem Svěrákem

V porevoluční době pracoval jako dramaturg s režisérem Janem Svěrákem, vedle oscarového Kolji se podílel na snímcích Tmavomodrý svět a Vratné lahve. Z poslední doby je jeho dramaturgická práce spojená s režisérem Václavem Marhoulem na filmech Tobruk a Nabarvené ptáče.