Předchozí
1 z 5
Další

Druhé místo drží s 3,64 miliony diváků Anděl Páně 2, jehož ČT vysílala roku 2017. Třetí příčku obsadila s 3,33 miliony diváků pohádka O vánoční hvězdě z roku 2020, čtvrtou pak loňské štědrovečerní Tajemství staré bambitky 2. Páté místo zatím patří pohádce Jak si nevzít princeznu, kterou ČT vysílala v roce 2021 a sledovalo ji 3,25 milionu diváků.

Krakonošovo tajemství (2022)

David Švehlík v pohádce Krakonošovo tajemstvíDavid Švehlík v pohádce Krakonošovo tajemstvíZdroj: se svolením České televize / Jaroslav Fikota

Příběh o lidské touze po bohatství a lásce, která je nade vše, natočil režisér Peter Bebjak podle scénáře Barbary Johnsonové. Díky nim diváci sledují výpravu za pokladem do hor, jsou svědky odhalení záhady jednoho starého obrazu a především se setkají s Krakonošem v podání Davida Švehlíka, tajemným vládcem hor, kterému ani lidské city nejsou cizí.

Další důležitou úlohu, hamižného majitele jednoho krkonošského panství Štěpána, ztvárnil Jakub Prachař. Vedle něj v pohádce hrají Leona Skleničková, Jan Nedbal, Ondřej Sokol či Martin Huba.

Anděl Páně 2 (2017)

Pohádka Anděl Páně 2Pohádka Anděl Páně 2Zdroj: Se svolením České televize

V pokračování prvního Anděla Páně pracuje anděl Petronel stále u Nebeské brány, ale je přesvědčen, že by si zasloužil lepší službu. Jeho věčný pokušitel, čert Uriáš, začne Petronela ponoukat. Stačí utrhnout jablíčko ze stromu Poznání a bude vědět to, co ví jen Bůh! A cesta k zaslouženému uznání bude volná. Hádka Petronela s Uriášem o jablko Poznání ale skončí neslavně. V potyčce se vzácné ovoce skutálí až na Zemi. Anděl - popleta a jeho kamarád čert - pokušitel musí šupem na svět jablko Poznání najít a přinést zpátky.

V předvečer svátku svatého Mikuláše se zamotají do podivuhodného reje. Setkávají se s malou Anežkou a její krásnou maminkou Magdalenou, partou nepoctivých koledníků, vydřiduchem Košťálem i sympatickým Párkařem.

Hrají Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Vica Kerekes, Anna Čtvrtníčková, Vojtěch Dyk, Bolek Polívka, Stanislav Majer, Pavel Liška či Marek Taclík.

O vánoční hvězdě (2020)

Pohádka O vánoční hvězděPohádka O vánoční hvězděZdroj: se svolením České televize

Pohádka vypráví příběh dvou světů – hvězdného či nebeského a lidského. Ten první obydlují hvězdy včetně hlavní hrdinky Deničky (Tereza Ramba), která tvoří pár s obdivovaným Siriem (Ondřej Sokol). Jednoho dne ji ale srazí z oblohy žárlivá Proxima (Aňa Geislerová). Denička spadne na zem, kde ji zachrání učitel Vašek (Vojtěch Kotek). Musí se ale vrátit zpátky na oblohu, jinak jako každá hvězda vyhasne.

„Sirius je nejzářivější hvězda ze všech, největší celebrita na nebi. Ve hvězdném milostném trojúhelníku hraje Tereza moji budoucí snoubenku a Aňa si na mě myslí, tak ji z toho vztahu vyřadí. Ale Sirius stejně miluje jenom sám sebe,“ okomentoval zápletku pohádky Ondřej Sokol.

Film vznikal v několika lokacích – ve skanzenu v Zuberci na Slovensku či na zámku Karlova Koruna. Prostředí hvězdného nebe se točilo v divadle v Třeboni a na zámku Kačina vznikly záběry z komnat, které obývají Měsíc a Sirius. Při práci využil režisér Karel Janák specifickou metodu videomappingu.

Tajemství staré bambitky 2 (2022)

Pohádka Tajemství staré bambitky 2Pohádka Tajemství staré bambitky 2Zdroj: se svolením Fairytale Production / Vojtěch Resler, Česká televize

Příběh napraveného loupežníka Karaby, jeho odvážné dcery Aničky, trochu nešikovného prince Jakuba a dalších postav opustili tvůrci ve chvíli, kdy každá pohádka končí. Zlo bylo potrestáno, dobro zvítězilo a s ním i láska Aničky a Jakuba. A po letech… Z Jakuba je král, z Aničky královna a rodina se rozrostla o zvídavou princeznu Johanku. Ta nejraději tráví čas u milujícího dědečka Karaby, který se rozhodl věnovat už jenom hrnčířskému řemeslu. Zlotřilí rádcové Lorenc a Ferenc byli vyhnáni z království, potloukají se po světě a hledají místo, kde by mohli znovu začít kout pikle. A mladá, nezkušená královna Julie ze sousedního království se stane vhodným nástrojem jejich pomsty. Že by nastal čas oprášit tajemnou bambitku, která doposud ležela dobře ukrytá, a povolat na pomoc loupežníka Karabu?

„Ano, říkal jsem si, že z principu nemám rád nastavované kaše. Ale když mi režisér Ivo Macharáček nastínil, jak chce se scenáristou Evženem Gogelou pokračování pojmout, pochopil jsem, že to bude naprosto skvělé,“ řekl představitel hlavní role Tomáš Klus. „A vlastně ještě dřív, než jsem si přečetl scénář, jsem Ivovi řekl, že do toho jdu. Chtěl jsem se k Bambitce vrátit, protože je to moje srdeční záležitost. Asi proto, že symbolicky mapuje můj životní vývoj od mladého princátka, které se cpe povidly a moc neví, která bije, po zkušenějšího a moudřejšího krále. Krále vlastního života. Už prostě vím, že v pravé ruce se drží žezlo a v levé vladařské jablko. A že se prostě žezlo s jablkem nesmí zaplést, protože člověk musí přesně vědět, co dělá levá a pravá ruka.“

Jak si nevzít princeznu (2021)

Pohádka Jak si nevzít princeznuPohádka Jak si nevzít princeznuZdroj: se svolením České televize

Pohádka je dílem režiséra Karla Janáka, který o ní řekl: „Sudičky hrají v naší pohádce velice důležitou roli. Není to tak, že by se objevily na začátku a pak už do děje nezasáhly. Naopak procházejí příběhem od začátku do konce, takže jsme potřebovali opravdu kouzelné bytosti. Navíc jsou napsané tak, že nejde pouze o dokonalé pohádkové postavy, ale mají i věci, které si řeší mezi sebou. Pro jejich obsazení jsme tudíž museli sáhnout po fenomenálních herečkách, aby vynikly nad všemi ostatními. Nijak zvlášť jsme je nevybírali, šlo o naši první volbu – chtěli jsme takto hvězdnou sestavu: jednu sudičku hodnou, jednu přísnou a jednu trochu popletenou.“

Jsou jimi Naďa Konvalinková, Daniela Kolářová a Iva Janžurová. Roli princezny si střihla Anna Fialová, hloubavého prince ztvárnil Marek Adamczyk.