Škoda, že Postřižiny sever neuvidí. „Byli jsme nuceni hru v sobotu 20. 7. v Litoměřicích a v neděli 21. 7. na hradě Střekov zrušit. Důvodem je nečekaně malý zájem lidí navštívit v létě komedii podle kultovního filmu," uvedl Zdeněk Kymlička, pořadatel.

U Hrabala v Kersku

Paní Vašáryová, setkala jste se při natáčení s Bohumilem Hrabalem, přišel se podívat?
Pokud si pamatuju, na natáčení nikdy nebyl. Ale navštívila jsem ho v Kersku, kam mne vzal pan režisér Menzl. To ještě žila jeho žena a také bratr.

Jiří Schmitzer, který vám hrál manžela, už tehdy byl skvělý písničkář. Bavil s kytarou i filmový štáb Postřižin, jako svého času Činoherní studio v Ústí?
Ano, pamatuju si, že nám několikrát zahrál.

Na kterou scénu z Postřižin dnes nejradši vzpomínáte?
Nooo, leda tak na to, že při scéně se srpem mne pan režisér vrátil snad 25 krát.

Obrečela jste tenkrát své krásné dlouhé vlasy?
Také si myslíte, že film je realita? Moje vlasy byly bezpečně schovány pod parukou. Ostříhala jsem si je teprve tři roky po natáčení, po narození druhé dcery.

Která ze scén Postřižin byla „nejotravnější"? Kazilo ji počasí, točila se dlouho…?
Pan Menzl měl málo materiálu. Méně než režiséři, kteří tehdy točili angažované filmy. A jelikož jsme „jeli" i zvuk, bylo pro mne těžké dát si pozor na přízvuk. Občas mi uniklo slovenské „D" nebo „L".

Přesto, bavilo vás natáčení? Třeba i proto, že film ukazoval svět, který už neexistoval?
Komedie se točí zpravidla nejhůř. Moc zábava to teda není. Ale důležité je, aby se pak lidé bavili, třeba i za 30 let, jak je to v případě Postřižin.

Chtěla byste tehdy žít?
Naštěstí si nevybíráme, kdy se narodíme. A pokud už jsme na tomto světě, měli bychom se snažit prožít si svůj život co nejlépe pro sebe i pro druhé. Jako Maryška bez lednice, auta s automatikou, automatickou pračkou a mraženými potravinami. My to všechno máme a přesto jsme nespokojeni. Víc, než za dob Maryšky.

Ač filmaři umí různé triky, soudím, že pivo (aby pěkně vypadalo) lze při natáčení těžko nahradit. Pili jste opravdové pivo? A nestouplo do hlavy při opakování?
U filmování byl speciální soudek jenom pro mě. Plzeň, pokud si pamatuju. Ale není přece důležité, jestli mám pivo v soukromí ráda, ale jestli jsem to zahrála tak, že po filmu vykročíte všichni na jednu hladinku.

Obtížný partner

Jak se vám s Jiřím Menzlem natáčelo, byl přísný?
Jako každý dobrý režisér je i pan Menzl pro herce i herečku obtížným partnerem. Moc vyžaduje a s ničím není spokojený. On odpovídal za Hrabala a já za Maryšku.
Ale Hrabal byl zřejmě spokojen, protože jsem ho pak volala „synáčku" a on odpovídal „maminko". Bylo to dojemné, ale bavili jsme se tak ještě léta.

Legendární scéna s panem doktorem, který vám usne na prsou, je erotická, nostalgická i roztomilá. Jaké bylo, hrát ji s panem Hrušínským? Komentoval ji nějak? A povedla se vám spolu natočit na první dobrou?
Tady už paměť neslouží, ale bylo to jako obvykle čtyři zkoušky a dvě ostrý.

S velkou chutí ve filmu pijete pivo a jíte maso. Bylo ale něco, co vás film naučil, či jste se kvůli němu musela přemáhat?
V jídle? To tedy opravdu ne. Jím ráda a s chutí a proto jsem tu roli také dostala. Po tom, jak mne viděl pan Menzl jíst. Pro maso mám stejnou slabost, jako Maryška.

Tento rozhovor je k uvedení Postřižin ochotníky ze středních Čech na letních scénách severu. Viděla jste někdy Postřižiny venku či na divadle? Či nějaké dokonce i hrála?
Ne, ne, i když jsem slyšela o mnoha produkcích. Dostala jsem také několik pozvání, ale když můj čas je tak napěchován jinými povinnostmi…
Držím palce a doufám, že diváci se budou nejen bavit, ale také po návratu domů vyprázdní lednici a basu piva. A zůstanou optimističtí po zbytek života. O tom ten film i dílo pana Hrabala totiž je.