První z filmů, nazvaný Případ dvou sester, uvede Česká televize už tuto neděli večer. Následovat budou Případ dvou básníků a Případ dvou manželek. Všechny natočila režisérka Lucie Bělohradská.

„Hanu Proškovou považujeme za českou Agathu Christie. Její detektivky jsou primárně psychologické příběhy s kriminální zápletkou. V centru její pozornosti jsou lidské bytosti, nikoliv akce. Vypráví vztahové složitosti a propletence, zajímá ji, jak lidé myslí, cítí a jednají za určitých okolností. Rozprostírá před námi široké spektrum postav, z nichž každá může být viníkem,“ uvádí Bělohradská.

Oba detektivní cykly podle Proškové, přičemž ten první zahrnuje snímky Případ pro rybáře, Případ pro malíře a Případ pro lyžaře (v minulých dnech jsme je mohli sledovat v reprízách, které vidělo přes 1,4 milionu diváků), pojmenovala režisérka „staromilské detektivky“. Natočila je v pomalém rytmu, antiakčně, a jejich náladu podtrhuje krásně vedená kamera Davida Ployhara.

Luděk Munzar.
Zemřel herec Luděk Munzar, bylo mu 85 let

„Vzhledem k tomu, že první triptych měl značnou diváckou sledovanost, neměla jsem důvod svůj přístup měnit,“ doplňuje Bělohradská.

Podle slov Viktora Preisse spočívá kouzlo série v tom, že jde prostě o české detektivky. „Jejich reálie a typy postav jsou nám blízké,“ sděluje představitel Vašátka. „Nejsou v nich drsní supermani, nevybuchují v nich auta, nestřílí se z automatických zbraní, neteče krev a neválí se tam hromady mrtvol. Jsou to příběhy pochopitelné a svým způsobem i laskavé.“

Vedle něj se (kromě druha Horáce) objeví například Jaromír Dulava, Vladimír Polívka, Karel Dobrý, Jiří Štěpnička, Martina Preissová, Igor Orozovič, Jan Vlasák nebo Iva Uhlířová. 

Rachel Weisz a Emma Stone ve filmu Favoritka
Na Oscara nominovaná Favoritka? Ostrá je jako břitva