"Sedmdesátý první ročník festivalu v Cannes by nemohl začít bez pocty Miloši Formanovi, který zemřel letos 13. dubna. Český filmař zůstane navždy součástí historie Cannes," zmínili pak pořadatelé na svém webu a uvedli snímek Hoří, má panenko.

Hlavní soutěž letos nabídne 21 filmů. Jsou mezi nimi i tři snímky, jež uvidíme časem v české distribuci: japonské drama Shoplifters Hirokazu Koreedy, francouzský snímek Evy Husson Girl's of the Sun o kurdských bojovnicích a noir film Under the Silver Lake režiséra Davida Roberta Mitchella. O Zlatou palmu se utkají také například Jean-Luc Godard, Spike Lee či Matteo Garrone.

Pár měsíců před zahájením se také oživil loňský spor o to, zda se mohou soutěže účastnit filmy společnost Netflix, jež své projekty nepromítá v síti kin. Ukončil jej prezident festivalu Thiery Fremaux s tím, že její snímky do soutěže nepustí.

„Loni měly v Cannes soutěžní projekci dva její snímky. Myslel jsem si, že to firmu přesvědčí, ale nikoli. Lidi z Netflixu rádi korzují po červeném koberci a chtějí ukázat další filmy. Ale musí pochopit, že jejich neústupnost je pro nás neakceptovatelná,“ prohlásil s tím, že Netflix může filmy představit mimo oficiální soutěž. 

Smířlivost naopak projevil vůči dánskému tvůrci filmů Melancholia či Antikrist Larsu von Trierovi, který měl po své provokativní řeči ohledně Hitlera na zdejší tiskovce sedm let zákaz jezdit do Cannes. Letos se může režisér vrátit se svou novinkou Dům, který Jack postavil, v němž uvidíme Matta Dillona a Umu Thurman. Ukrajinský filmař Sergej Loznitza přiveze do sekce Un Certain Regard snímek s výmluvným titulem Donbas.

Premiéru tu budou mít i dokument Skota Kevina Macdonalda odhalující soukromí známé zpěvačky a herečky Whitney a portrét producenta Harveyho Weinsteina proslulého skandály s obtěžováním dívek. Zvědavě je očekávána i druhá adaptace románu Raye Bradburyho Fahren-heit 451 a Muž, který zabil Dona Quijota, proklínané dílo Terryho Gilliama, které s pauzami točil dvacet let. Film 19. května festival slavnostně uzavře a v tentýž den vstoupí i do francouzské distribuce.