Bravo! Bravo! Výkřiky a uznalý aplaus – ty patřily ve středu novému opusu Paola Sorrentina Youth (Mládí) na festivalu v Cannes. Italský režisér zopakoval svůj divácký triumf, který tu před dvěma roky slavila i jeho Velká nádhera. Jestli Sorrentinova novinka zaboduje jako felliniovské vyznání Římu a jeho krásám také na evropských cenách i Oscarech, se teprve uvidí. V Cannes každopádně oslovila novináře i večerní publikum a ulice kolem paláce zaplnili tradiční fanoušci s cedulkami jejího titulu.

Paolo Sorrentino.

Paolo Sorrentino. ČTK/ABACA

Mládí se svým zacílením na dva stárnoucí přátele „nádheře" trochu podobá – zamyšlením nad uplýváním času, bilancí života a vztahů. Rozehrává ale přece jen víc motivů a v otázce stárnutí a smíření s časem, jenž minul, jde víc do hloubky, nabízí různé roviny úvah. „Rád vyprávím o obyčejných věcech, které se týkají nás všech, a běh času a stárnutí k nim patří," vysvětlil režisér na setkání s novináři, kteří početnou delegaci přivítali nadšeným potleskem. „Můj nový film ale není jen o tom. Je také o přátelství dvou mužů, kteří spolu stárnou a bilancují, komentují své životy a hledají chvíle potěchy a krásu kolem sebe."

„Byla radost účastnit se takového projektu," svěřil se Michael Caine, který hraje ve filmu dirigenta a skladatele a který – ač působil na konferenci jako křehký stařík, bavil novináře svým jemným britským humorem. „Měl jsem k dispozici dva hochy, kteří se mnou opakovali text a skvěle mi pomáhali. Nevím, jak bych to bez nich dal, kolikrát ani nevím, co jsem dělal minulý týden," žertoval. „Stimulovalo mě to. Měl jsem skvělou motivaci: zůstat naživu, abych mohl natočit další záběr…"

S Harveyem Keitelem, který hraje jeho přítele, s nímž tráví odpočinkový čas v malebném hotelu v Alpách, působili jako výborná dvojice. Ve scéně, kde oba v rohu bazénu skryti napůl pod hladinou bez dechu sledují nahou Miss Universe, jak se noří do vody, dokázali pouhými pohledy a mimikou zahrát všechny škály pocitů, jež stáří zažívá při setkání s mládím. „Je to jediné tělo, jež jsem vyfasoval, jiné nemám," reagoval Caine na otázku, jak se cítil v tomto záběru zcela bez šatů. „Neměl jsem takovou kliku jako Madalina, jež hrála onu oslnivou krásku…"

Harvey Keitel a Michael Caine.

Harvey Keitel a Michael Caine. Autor: ČTK/ZUMA

„Pro každého z nás to byl jistý osobní důvod, proč jsme tu hráli," řekl Keitel. „Myslím, že pro většinu z nás ale především výborný scénář, dobrá herecká společnost a skvělý režisér." To potvrdily i obě dámy z filmu - Jane Fondová, jež hraje Keitelovu bývalou přítelkyni a herečku z jeho filmů, a Rachel Weiszová, Caineova filmová dcera. „Jak si uchovat mládí? Když máte i v osmdesáti vášeň pro život. Jako ji měla postava Michaela nebo Rachel. S ní si můžete mnohé užívat pořád, nesmíte to vzdát, zlenivět. Já se tak rozhodně snažím žít," shrnula Fondová, jež to svou energií a pozitivismem v sedmasedmdesáti letech potvrdila v Cannes víc než výmluvně. Dá se předpokládat, že Sorrentinovo Mládí uvidíme i na karlovarském festivalu. Ještě před tím si ale možná odveze některou z cen v Cannes. To je ovšem výlučně v rukou poroty.

Rachel Weisz a Michael Caine.

Rachel Weisz a Michael Caine. Autor: ČTK/Newzulu