Prestižní přehlídku na ostrově Lido otevře v historickém filmovém paláci projekce americké muzikálové komedie La La Land o jazzovém pianistovi, který se zamiluje do začínající herečky. Režisérem snímku, který je zařazen do hlavní soutěže, je Američan Damien Chazelle.

Mezi dalšími filmy v hlavní soutěži Venezia 73 je například Na mliječnom putu (Na mléčné dráze) srbského režiséra Emira Kusturici o lásce na pozadí války a poustevnického života. Ve snímku vystupuje vedle italské herečky Moniky Bellucciové i samotný režisér. Svůj nový film Frantz o podivném setkání muže a ženy na hrobě společného přítele po první světové válce představí francouzský režisér François Ozon.

Jeho krajan Stéphane Brizé přichází s filmem Une vie (Jeden život) o ztrátě iluzí mladé ženy v manželství s násilnickým mužem z počátku 19. století. V hlavní sekci bude i trojrozměrný snímek ve francouzsko-německé koprodukci Les beaux jours d'Aranjuez (Za pěkných časů v Aranjuezu) zaměřený na dialog muže a ženy, který zpracoval německý režisér Wim Wenders.

Umělecký ředitel festivalu Alberto Barbera poukázal na to, jak se pořadatelé musejí potýkat se stále více se rozevírajícími nůžkami mezi filmy pro náročné diváky a komerčními snímky pro masové publikum. Upozornil, že festival chce pokud možno uspokojit všechny a proto zachovává sekci Cinema nel Giardino, která je stejně jako v předchozím roce přístupná běžným návštěvníkům bez akreditace.

O vítězi rozhodne osmičlenná porota v čele s anglickým režisérem Samem Mendesem, držitelem Oscara za nejlepší režii, kterého získal v rámci filmového debutu Americká krása.

Zlatého lva za celoživotní dílo si z města na laguně letos odveze francouzský herec Jean-Paul Belmondo a polský režisér Jerzy Skolimowski.

Loni se držitelem Zlatého lva stalo drama Desde allá (Zdaleka) venezuelského režiséra Lorenza Vigase.

Benátský festival byl založen v roce 1932 a spolu s přehlídkami v Cannes a Berlíně patří mezi tři nejprestižnější soutěžní filmové festivaly na světě. Vznikl přitom jako součást benátského bienále, které původně světu představovalo výhradně výtvarné umění a k němuž se časem přidružily každoroční přehlídky filmu, architektury, divadla a hudby.