Německo-francouzsko-španělský štáb si vybral k natočení historického koprodukčního velkofilmu o Jindřichu IV. Navarrském místní kostel. Přestože je značně zdevastovaný, filmařům se zalíbil.

„Když se do Výsluní přijeli podívat režiséři, řekli, že ten kostel je tak ošklivý až je hezký. A jsou tady,“ říká starosta obce Milan Hladík.

Natáčet se v něm bude období, kdy Jindřich IV. přechází od hugenotů ke katolíkům a korunování jeho ženy.

Ve filmu bude účinkovat třináct Čechů

„Velkou roli sehrál v jeho životě papež. Jako král si totiž Jindřich mohl vybrat koho si chtěl vzít, nicméně papež už o jeho ženě dávno rozhodl. V té době, ale byly běžné intriky a zabíjení a právě při jeho přechodu ke katolismu je v katedrále vrah (toho hraje Karel Polišanský). Ten se ho snaží zabít, ale Jindřichovi věrní přátelé tomu zabrání,“ popisuje jeden z obrazů český producent Jan Novotný.

Film je obsazen především německými, francouzskými a španělskými předními herci. Přesto bude ve filmu účinkovat také třináct Čechů. Třebaže jsou jejich role pouze jednodenní, hrají v životě Jindřicha IV. často velkou roli. „Například Ladislav Frej (mladý doktor Sova z Nemocnice na kraji města) hraje v prvním obraze Jindřichova otce, který je zastřelen v první scéně, čímž film začíná,“ uvádí příklad producent.

Z koprodukce tří zemí vyplývá také jedna pikanterie. „Každý mluví svým jazykem. Takže může být rozhovor tří lidí, kdy jeden mluví německy, druhý francouzsky a třetí španělsky. Sice herci vědí, co který mluví, ale nemusejí si rozumět,“ poukazuje na jeden úsměvný fakt Jan Novotný. „Každá země si totiž bude dělat svoji lokální verzi a ten člověk je známý v té zemi odkud je, takže jeho hlas zůstane a ostatní se předabují,“ vysvětluje.

Film bude mít i své nej. „Pro natáčení se využívá úplně nová digitální kamera, která byla vyrobena přímo pro tenhle film. Ve světě jich totiž ještě nebylo tolik, aby se mohla normálně koupit,“ informuje producent.

Jindřich IV. je čtvrtým filmem

Výsluní je již zvyklé na záře reflektorů. Jindřich IV. je již čtvrtým filmem, který se zde natáčí. Naposledy to byl americký film XXX. Dva z nich má na svědomí vedoucí produkce Jaroslav Vaculík, který ve Výsluní již natáčel, a při hledání vhodného kostela pro tento film si na obec opět vzpomněl. „Najít kostel, který je odsvěcený, není jednoduché,“ říká Jaroslav Vaculík.

S církví totiž bývají obvykle problémy, když se chce natáčet na jejich půdě.

Předchází tomu velká byrokracie. „Lidé z obce už navíc ví, co s sebou natáčení přináší a my zase víme kde co je,“ uvádí další důvod výběru.

Pro obec je natáčení přínosem. „Obec se zviditelní a navíc dostaneme přes dvě stě tisíc. Ty použijeme na opravu další části střechy kostela,“ popisuje přínosy starosta.

Film Jindřich IV. je určen pro filmová plátna, ale pronikne také na televize, jako minisérie. „Normálně se z filmu sestříhává to, co půjde k televizním divákům. Tady je to naopak. Třicet šest obrazů se natáčí navíc pro televizi,“ poukazuje na další zvláštnost český producent. Do kin by měl film, s rozpočtem v řádu desítek milionů eur, přijít již na podzim příštího roku.