Do pražských kin tento rok přišlo více návštěvníků než loni. I zájem kladenského publika v předchozím roce stoupl. Vzhledem k výběru filmů, mezi nimiž nechybí například dokument Olgy Sommerové Věra 68, o životě gymnastiky Věry Čáslavské, nebo film Víta Klusáka a Filipa Remundy nazvaný Svobodu pro Smetanu zabývající se kauzou řidiče Romana Smetany, jenž se dopustil recesistického činu, ani tento rok určitě nebude promítací sál v pohostinství Pod Vobrazem zet prázdnotou. Koordinátorka kladenské varianty festivalu Vendula Karasová přiblížila, co obnáší pořádání této akce a na co se mohou diváci těšit.

Kdo vybírá filmy pro zdejší projekce?

My zpočátku máme na výběr z přibližně čtyřiceti filmů, což je o něco méně než v předešlých letech. Některé jsou společné s pražským festivalem a jiné jsou jen pro regiony. Vybírám přímo já s kolegyní. Hlavní pořadatelé vždy připraví takový nahlížecí víkend, kdy se přijedou podívat nejen pořadatelé z regionů, ale i případné hosté a zároveň autoři filmů. Tam je i příležitost se s nimi domluvit, zda budou mít zájem přijíždět do regionů.

Letošní výběr filmů pro Kladno je složený převážně z těch známějších a českých. Je to záměr?

Tentokrát je to spíše náhoda. My jsme vždy chtěli české dokumenty, obvykle byly alespoň dva a letos už jsou tři. Právě letos se nám zdálo, že mezi českými dokumenty byl větší výběr a také jsou kvalitní, takže to je i důvod, proč jich máme v Kladně více než minulý rok.

Podle čeho konkrétní filmy vybíráte?

Snažili jsme se, aby se témata filmů neodkláněla od letošního tématu snášenlivosti. Proto máme i jako zahajovací film dokument o pořádání gay pride na Ukrajině. Pak i závěrečný film Statečné srdce pojednává o tom, jak se norská společnost vyrovnává s vražedným Breivikovým útokem.

Našel se i nějaký film, který vás zaujal a do nabídky festivalu se nevešel?

Například dokument Radovana Síbrta O slušnosti, který se zabývá každodenním vnímáním toho, co považují lidé za normální.

Dá se nějak charakterizovat festivalové publikum?

Ne, chodí opravdu lidé všech věkových i ostatních kategorií.

Který film bude mít podle vás v Kladně nejvíce návštěvníků?

Tradičně mají vysokou návštěvnost filmy Víta Klusáka. Ten spolu s Filipem Remundou přijedou na diskuzi pořádanou po promítání, což by mohlo zájem ještě znásobit. Úspěch by také mohla mít Věra 68, která se mi osobně hodně líbila.

Zůstáváte věrní kladenskému pohostinství Pod Vobrazem. Je tam lepší atmosféra než v kině?

Je to tam více intimní A prostor se zde dá lépe přizpůsobit počtu diváků.

Co je na pořádání nejtěžší? Co vše musíte zabezpečit?

Každý rok je těžké shánění peněz. Začíná to plánem, pak už od listopadu pořádáme předprojekce, vybíráme filmy a nabízíme školám jim určené projekce, protože to je také součástí festivalu. Zajišťujeme i tisk plakátů a propagaci.

Jak velký zájem mají školy?

Máme téměř všechny projekce pro ně zaplněné. Konají se před a po festivalu. Zájem projevilo několik základních škol i gymnázií. Pro mladší účastníky je to vždy několik krátkých filmů, ti starší zajímají třeba o filmy s ekologickou tematikou. Z předchozích promítání se líbil dokument o mladíkovi, který koupil kus deštného pralesa. Studenty zaujala také reflexe života Masajů a to, jak přizpůsobují svůj životní styl turistům.

Festival Jeden svět ve středních Čechách

Benešov: 21. - 23. března, Muzeum umění a designu

Kladno: 21. - 23. března, pohostinství Pod Vobrazem

Kralupy nad Vltavou: 18. - 20. března, Kino Vltava

Mladá Boleslav: 18. - 23. března, Kavárna literární, Ekocentrum Zahrada, Na Karmeli

Neratovice: 15. 22. března, klub KOSS