Druhého února by se nejslavnější česká režisérka dožila 90 let, a tak je na místě, že Česká televize celý týden připomíná zásadní díla z jejího nejsilnějšího období. Zítra to budou na ČT art Sedmikrásky (1966) a belgický dokument Chytilová versus Forman (1981), neděle je ve znamení zmíněného „biblického“ sváru.

Iva Janžurová při natáčení filmu Teroristka.
Teroristka s Ivou Janžurovou bude v kinech od 4. dubna

Hrdinkou hořké komedie je mladá a ztřeštěná Anna, jež nastupuje jako zdravotní sestra do pražské porodnice. Na každém kroku vyvolává chaos, přičemž život znepříjemňuje zejména mladému asistentovi dr. Johnovi.

Hra o jablko
ČT 2, 3. 2., 22:00

Právě tím ho ale upoutá. Rozevlátý doktůrek má už sice jednu milenku (manželku svého kolegy), nebrání se ale ani dalšímu nezávaznému flirtu. Vztah, který mezi ním a Annou vzniká, bere ovšem dívka mnohem vážněji než citově okoralý, sobecký a zbabělý lékař.

Naturalistická scéna porodu

Ve snaze stihnout obě milenky, služby i přípravu na kandidátskou práci nezvládá absolutně nic, a tak se rozhodne ze vztahu s Annou vycouvat. Náhoda tomu chce, že ji zastihne, jak z laboratoře odnáší pozitivní výsledek těhotenského testu.  Domnívá se, že s ním dívka čeká dítě.

Anna, která nesla test kolegyni, se rozhodne nechat jej při tom, aby přítele neztratila a přiměla ho k sňatku. Pravda však posléze vyjde najevo…

Film, jenž budil ve své době pozornost naturalistickou scénou porodu, zdobí výkony Dagmar Bláhové a Jiřího Menzela. 

Rachel Weisz a Emma Stone ve filmu Favoritka
Na Oscara nominovaná Favoritka? Ostrá je jako břitva