Postupně se v nich diváci setkají s tajemstvím Karla Šípa, Veroniky Freimanové, Viktora Preisse, Michala Viewegha, Davida Vávry, Květy Fialové, Davida Kollera, Ester Janečkové, Haliny Pawlowské, Tomáše Halíka, Radoslava Bangy, Terezy Kostkové a Jolany Voldánové. Z režisérů se na projektu podíleli Olga Sommerová, Karel Smyczek, David Sís, Linda Jablonská či Petr Kotek. Velkou úlohu při jeho natáčení sehrála i genealožka Halena Voldánová a historik Eduard Stehlík.

S cyklem přišla britská stanice BBC

S cyklem přišla před více než deseti lety britská stanice BBC. „Konkrétně Alex Graham, který s rozjezdem seriálu pomáhal i nám v České televizi. S ním i tvůrci jsme se shodli, že jde patrně o nejsložitější televizní formát, na kterém jsme kdy pracovali. Několik měsíců se totiž připravuje jenom genealogický průzkum a až z hotového rodokmenu je zřejmé, zda obnáší materiál zajímavý také pro filmaře," uvedla dramaturgyně Věra Krincvajová. „Na třinácti dílech jsme intenzivně pracovali více než dva roky. Velký dík patří osobnostem, které na spolupráci s námi kývly a teprve za pochodu zjistily, jak moc náročný ten projekt je – časově, emočně či z hlediska cestování."

Karel Šíp byl šokován

Co na Tajemství rodu zaujalo například Karla Šípa? „Především skutečnost, že pro mě byly otázky mého rodu skutečným tajemstvím. Neměl jsem ani ponětí o svých předcích z tatínkovy strany, a tak jsem si řekl, že by tu mravenčí pátrací práci mohli vzít na sebe odborníci – genealogové," sdělil Karel Šíp. „Před natáčením byl můj přehled nulový. Co jsem se ale dozvěděl ze strany svého tatínka, mě šokovalo."

Ester Janečkovou zaválo natáčení až do Osvětimi

Ve stejném duchu hovoří i Ester Janečková, kterou natáčení zaválo do Osvětimi. „Bylo to náročné, ale zajímavé. O svých předcích jsem toho věděla dost málo. Zvlášť o židovské rodině mého otce. Po natáčení pro mě tato rodina konečně přestala být abstraktní. A já jsem se tak díky tomu dozvěděla i něco sama o sobě," vyprávěla moderátorka, s níž – jako vůbec první „respondentkou" celého cyklu – natáčela Olga Sommerová (ještě připravila díl o Viktoru Preissovi).

Režisérka musela dodržovat manuál BBC

„To, že jsem musela dodržovat manuál BBC, pro mě bylo dost náročné, protože jsem zvyklá být svobodná, pracovat sama za sebe. Musím ale říct, že jsem někdy měla pocit – jako když historikové na něco přijdou – že jsem něco objevila, byť v malém. Takže nakonec jsem byla strašně ráda, že jsem se na projektu mohla podílet. Měla jsem velkou radost, zejména tehdy, když byli moji hrdinové skutečně překvapováni přímo před kamerou," prohlásila dokumentaristka.