Devítidílný cestopis Křížem krážem Izraelem začíná na krásné pláži Středozemního moře a zároveň v ekonomickém a kulturním centru země, moderním městě Tel Avivu.

Cítila jste se v Izraeli bezpečně?
Bezpečněji než na kdejakém místě v Evropě. Už jenom proto, že je tam povinná vojenská služba, kterou po maturitě absolvují kluci i holky. Takže tam mají dostatek lidí na hlídání hranic, kde se ony konflikty odehrávají. Když se bavíte s tamními obyvateli, říkají, že o nich sami slyšeli jen z televize. Izrael je nádherná země najdete tam poušť, vodopády, moře, dokonce sjezdovky.

Jiří Bartoška.
Tři otázky pro Jiřího Bartošku: Nejvíc mi chybí jistota, říká prezident KVIFF

V Izraeli jste s manželem Martinem Stropnickým, který zde funguje jako diplomat. Nadchla jste se pro pobyt v této zemi hned?
Nejsem cestovatelský typ. Opustit rodinu v České republice a jet do neznámé země byla velká výzva. Čím víc jsem z Izraele objevovala, tím víc jsem propadala jeho zvláštnímu kouzlu. Znala jsem ho jen ze Starého a Nového zákona. Byl pro mě bájnou zemí biblických příběhů, a najednou jsem v té zemi žila běžným životem chodila nakupovat, jezdila autem…

Izrael je místo s bohatou a komplikovanou historií. Jak vnímáte jeho genia loci?
Nejsilněji na mě zapůsobila novodobá historie izraelského státu. Po válce se sem přistěhovali Židé přeživší holocaust a založili na místech pouště dnes velmi vyspělou zemi. Všichni jsou velmi pozitivní, pracovití a skromní. Jejich dobrá nálada a radost z každého dne vychází z vděčnosti osudu, že právě oni či jejich předci hrůzy koncentračních táborů přežili. V Izraeli se nepřipíjí na zdraví, ale na život!

Hudebník Michal Prokop
Tři otázky pro Michala Prokopa: Živý kontakt s lidmi potřebuju, říká zpěvák